Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Jak Niemiec został staroobrzędowcem

Prezentujemy fragmenty opublikowanego na łamach "Niezawisimoj Gaziety" wywiadu z bp augsburskim, cvałych Niemiec i krajów nadbałtyckich Ambrożym (Michaelem Herzogiem) przełożonym niemieckiej wspólnoty staroobrzędowców, należącej do Rosyjskiej Staroobrzędowej Cerkwi Prawosławnej.

Bp Ambroży urodził się w 1949 roku w Austrii, w rodzinie katolickiej. W 1975 roku został protestantem i po dwóch latach został ordynowany w jednej z niemieckich wspólnot ewangelikalnych. W połowie lat 80-tych zaczął interesować się prawosławiem, a w 1993 został przyjęty do Greckiej Cerkwi Prawosławnej Starego Kalendarza. Dość szybko greccy starokalendarzowcy wyświęcili go na księdza, a w 2000 roku na biskupa. W 2002 biskup Antonii (bo takie imię przyjął) zdecydował się zostać staroobrzędowcem, i został przyjęty do tej wspólnoty przez chrzest i spowiedź. Po dwóch tygodniach od chrztu - biskup Ambroży (nowe imię zakonne) przyjął wszystkie stopnie święceń, aż do biskupich.

Obecnie biskup Ambroży jest zwierzchnikiem dwóch wspólnot - liczących ok. 30 wiernych.

Wasza Wielebność, co skłoniło Was do przejścia z protestantyzmu na prawosławie, a później do staroobrzędowców?

Pismo Święte, które jest fundamentem protestantyzmu - jest ważnym, ale nie jedynym fundamentem naszej wiary. Chrześcijanin powinien mieć kierownictwo w lekturze Pisma Świętego, a to niemożliwe jest bez starej cerkiewnej tradycji, opierającej się na Świętej Tradycji. Jeśli zgadzamy się z tym, że Pismo i Tradycja stanowią fundamenty Kościoła, to trzeba sobie zadać pytanie, kto i dlaczego Tradycję zmienił, a kto zachował ją w całości. Ja doszedłem do wniosku, że w najczystszej i najjaśniejszej formie została ona zachowana w Rosyjskiej Staroobrzędowej Cerkwi Prawosławnej.

(...)

Jak wielu parafian liczy Wasza parafia w Niemczech?

O liczebności swoich wspólnot staroobrzędowcy mówią nieczęsto, albo w ogóle. Mogę powiedzieć, że podlegają mi dwie świątynie, jedna z nich w Augsburgu. Przychodzą do nas etniczni Niemcy, Rosjanie i ludzie innych narodowości.

A czy utrzymujecie jakiekolwiek kontakty z innymi kościołami chrześcijańskimi w Niemczech?

Nie. Rzecz w tym, że polityka kościelna staroobrzędowców jest na Zachodzie dla wielu ludzi niezrozumiała. My rozwijamy kontakty wewnątrz naszego Kościoła, troszczymy się o nasze rodziny, ochraniamy tradycje. Poza tym, mamy dobre relacje ze wszystkimi, którzy interesują się naszą wiarą. Nie widzimy natomiast sensu  i nie mamy czasu na rozwijanie współpracy z innymi kościołami.

Prowadzicie jakąś działalność misyjną?

Chociaż żyjemy na Zachodzie, to działalność misyjną rozumiemy inaczej, niż to przyjęte jest w zachodnim chrześcijaństwie. Nasz wspólnota otwarta jest dla wszystkich, którzy potrzebują porady, którzy cierpią, którzy potrzebują pomocy. Każdy kto do nas przyjdzie znajdzie miłość i zrozumienie. Ale nie chodzimy z ulotkami czy reklamówkami. Duch Święty sam doprowadza do nas ludzi, których do tego wybrał.

(...)

Kiedy dowiedział się ksiądz biskup, że istnieje staroobrzędowstwo?

Kilkanaście lat temu zapoznałem się z pracą niemieckiego pastora o staroobrzędowcach w krajach nadbałtyckiech. Później przeczytałem biografię protopopa Awwakuma. (...)

Jaki wpływ miał na księdza biskupa protopop i jego osobowość?

To człowiek, który jest przykładem tego, jak można pozostać wiernym starej wierze, pomimo wszystkich prześladowań. On udowodnił, że nawet śmierć nie jest daremna, jeśli pozwala ochronić czystość i niezmienność Kościoła.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040308164854571

No trackback comments for this entry.
Jak Niemiec został staroobrzędowcem | 5 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Jak Niemiec został staroobrzędowcem
Kaszub pon, 8 mar 2004, 18:22:38
Czy wolno się modlić za duszę która poszła do piekła? Czyż nie jest zakazane modlić się za dusze w piekle? Bo jaki będzie wyrok Sądu Bożego wobec osoby która stworzyła najokrutniejszy system polityczny w dziejach ludzkości, odpowiedzialnego za zbrodnie ludobójstwa na kilku milionach ludzi w latach 1918-1922?
 
Jak Niemiec został staroobrzędowcem
prawosławny śro, 17 mar 2004, 11:27:23
Biskup posiadający kanoniczne święcenia z zachowaną sukcesją apostolską - przechodzi do staroobrzędowców i przyjmuje chrzest i święcenia od tzw. samoświatów nie posiadających sukcesji ap. - ciekawe jaka religia będzie następną?
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń