Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Abp Tutu doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego

Wielebny Desmond Tutu, anglikański arcybiskup emeritius Diecezji Cape Town w Południowej Afryce oraz laureat pokojowej Nagrody Nobla (1984 r.) za walkę z apartheidem, zostanie dziś nowym doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Pytany o swój życiowy cel, hierarcha odpowiada: "To demokratyczne i sprawiedliwe społeczeństwo pozbawione rasowych podziałów".

O swoim wyznaniu mówi: – Anglikanie muszą pamiętać o tym, że ich wyróżnikiem jest inkuzywność. Promocja tej wartości jest szczególnie ważna, gdyż świat zaczyna wątpić w to, że możliwe jest życie w różnorodności – stwierdził niedawno. Zdaniem arcybiskupa Jezus stał na stanowisku najbardziej  radykalnej z idei. Uważał, że wszyscy jesteśmy jedną rodziną. – Wszyscy są "stąd", nie ma ludzi "stamtąd", bez względu na wierzenia, kolor, płeć czy orientację seksualną – tłumaczył.

Arcybiskup urodził się w 1931 roku w Klerksdorp w Afryce. Jego ojciec był nauczycielem. Tuż po ukończeniu Bantu High School w Johannesburgu, przyszły noblista postanowił pójść w ślady ojca. Studia rozpoczął na Pretoria Bantu Normal College. W 1954 roku otrzymał dyplom Uniwersytetu Południowej Afryki. Po ukończeniu uczelni przez trzy lata pracował jako nauczyciel. W tym czasie poznał swoją małżonkę Leah Nomalizo, z którą ma dwoje dzieci: syna i córkę, którą osobiście ordynował niedawno na duchownego anglikańskiego.

W 1958 r. Desomond Tutu zdecydował się na studiowanie teologii. Już dwa lata później został ordynowany. Lata 1962-1966 to dalsze studia teologiczne w Wielkiej Brytanii, gdzie przyszły arcybiskup otrzymał tytuł magistra teologii. Po studiach wrócił do Afryki, gdzie przez 5 lat wykładał teologię na uczelniach w Botswanie, Lesoto i Suazi. Po tym czasie wyjechał do Londynu.

Wkrótce (1975 r.) został pierwszym czarnoskórym dziekanem katedry św. Marii w Johannesburgu. Rok później - biskupem Lesotho, a w 1978 r. - pierwszym czarnoskórym Sekretarzem Generalnym Rady Kościołów Południowej Afryki. Pod jego rządami stał się ona instytucją znaczącą wiele w życiu politycznym i religijnym RPA. Bp Desmond Tutu zapewniał m.in. pomoc ofiarom aparthaidu. Z powodu swoich kontrowersyjnych, niepochlebnych w stosunku do panującego systemu rządzenia wypowiedzi odmawiano mu przez wiele lat wydania paszportu, uniemożliwiając tym samym wyjazdy zagraniczne. Sytuacja zmieniła się dopiero w 1982 r. Pod naciskiem międzynarodowej opinii publicznej uchylono ten zakaz. Jego walka o sprawiedliwość społeczną i o zniesienie rasowych podziałów została uhonorowana w 1984 r. pokojową Nagrodę Nobla.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040310084937349

No trackback comments for this entry.
Abp Tutu doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Abp Tutu doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego
psiejko śro, 10 mar 2004, 18:17:25
Ciesze sie ze moja byla uczelnia rozpoznala w Abp Tutu i jego wartosciach cenna inspiracje dla siebie. Ufam ze nie jest to tylko gest ze znanego cyklu nadawania honorowych doktoratow ksiazetom Kosciola.
Stad radoscia sie dziele
Piotr Ashwin-Siejkowski
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń