Misja Jezuitów w Limie

czw, 11 mar 2004, 16:42:45

Autor: Barbara Kowalewska

El Agustino jest najbiedniejszą i najbardziej niebezpieczną dzielnicą Limy. Jej zła reputacja jest, niestety, całkowicie usprawiedliwiona: wieczorami mieszkańcy raczej nie wychodzą na ulicę, a dla obcych nawet w ciągu dnia nie jest tam bezpiecznie.

Trudno się dziwić, że wśród ludzi szczególnie młodych rodzi się agresja. Nie mają oni szans na zmianę swojego życia ani wpływu na własną przyszłość. Brak środków do życia, pracy a nawet wody pitnej powoduje desperację, która przeradza się, prędzej czy później, w przemoc. W Peru około 12 milionów ludzi żyje za jednego dolara dziennie.

Jezuici z parafii w El Agustino wraz z pomocą organizacji SEA wspomagają wszelkie inicjatywy mieszkańców i sami podsuwają im pomysły na rozwiązanie trudnej sytuacji materialnej. To dzięki nim powstały pierwsze w Peru stowarzyszenia kobiet produkujących i sprzedających żywność, głównie tradycyjne dania peruwiańskie. Obecnie w całym kraju jest 14 tysięcy takich małych "przedsiębiorstw". Dzięki SEA kobiety uzyskały niezbędne informacje, jak prowadzić tego typu interes i jak nim zarządzać.

Jednakże pomimo osiągnięcia sukcesu nie udało się wydobyć El Agustino z nędzy. Pomimo stworzenie nowych miejsc pracy i przeprowadzenia szkoleń przygotowujących młodych ludzi do pracy ekonomiczny efekt był minimalny. Jezuita o. Juan Alarco, zwany przez mieszkańców El Agustin "Taiti",  pociesza się myślą, że: "Przynajmniej jesteśmy skutecznym źródłem nadziei. Pokazujemy, że aby był postęp trzeba działać wspólnie i że to się sprawdza. I najważniejsze ze wszystkiego jest to, że ludzie wzbogacili się o poczucie godności i wiary w siebie. I to jest efekt nieprzeliczalny".

Więcej o działaniu Jezuitów w Peru

The Tablet

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040311145448363