O Żydach w Krakowie

czw, 11 mar 2004, 16:49:11

Autor: Adam Ciućka

Dużą popularnością cieszą sie wykłady w krakowskim Muzeum Narodowym prowadzone przez panią Annę Lebet-Minakowską na temat sztuki, kultury i życiu codziennym Żydów. Spotkania gromadzą coraz liczniejszą publiczność. Sala tzw. „U Samurajów” zapełnia się do ostatniego miejsca już na pół godziny przed wykładem. Spóźnieni goście siedzą na schodach, stoją pod ścianami.

Pani Anna Lebet-Minakowska coraz śmielej i z coraz większą wprawą prowadzi wykłady i prezentuje zbiory muzeum. Podczas ostatniego spotkania zatytułowanego „Znaki i symbole w sztuce żydowskiej” goście poznali symbolikę m.in. Drzewa Życia (nie mylić z Drzewem Wiadomości Dobrego i Złego), owocu granatu, czy dwugłowego orła.
 
Spotkania odbywają się w pierwszy wtorek miesiąca o godzinie 18.00, wstep jest bezpłatny. Każdy z wykładów urozmaicony jest prezentacją multimedialną, dzięki której zebrani goście mogą obejrzeć, między innymi, eksponaty Muzeum zwykle nie udostępnianie zwiedzającym (czy to ze względu na stan zniszczenia, czy niemożność stosownego wyeksponowania). Odpowiednią atmosferę tworzą też zapalone świece, podkład muzyczny, a czasami nawet poczęstunek – tak było w trakcie spotkania zatytułowanego „Czulent w Szabat”.
 
Kolejne spotkanie, poświęcone historii Wyjścia z Egiptu i związanego z tym święta, odbędzie się 6 kwietnia. Będzie to jednocześnie okazja do zakupienia po atrakcyjnej cenie książek traktujących o kulturze żydowskiej.
Autorką cyklu wykładów jest Anna Lebet-Minakowska, absolwentka archeologii śródziemnomorskiej UJ oraz studiów doktoranckich w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Dziale Tkanin Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie od kilku lat sprawuje pieczę nad kolekcją tkanin synagogalnych, obrzędowych i ubiorów Żydowskich.
 
Szczegółowy program następnych spotkań:
 
6 kwietnia 2004 - Wyjście z Egiptu – Święta Pielgrzymie.
4 maja 2004 - 40 lat na pustyni i wejście do Ziemi Obiecanej – Święta Pielgrzymie,
8 czerwca 2004 - Radość świętowania – zabawa i rozrywka.
 
Muzeum Narodowe/Forum Znak

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040311164911563