Ateiści na wzór chrześcijan

czw, 11 mar 2004, 22:24:44

Autor: Joanna Gacka

Ateiści oraz inne osoby niewierzące założyły Komitet Bezbożnych Amerykanów ds. Podejmowania Inicjatyw Politycznych (Godless Americans Political Action Committee - GAMPAC). Jego celem ma być wspieranie kandydatów do władz oraz lobbowanie ustawodawców by usuwali wszelkie przejawy religijności w rządzie i wszelkich instytucjach publicznych.

Założycielka i przewodnicząca komitetu Ellen Johnson mówi, iż jego działalnosć będzie ściśle wzorowała się na... doświadczeniach Koalicji Chrześcijańskiej, organzacji która skupia ewangelikalnych chrzescijan z różnych kościołów USA i która zdobyła już silną pozycję na politycznej scenie Ameryki.

- Dziękuję Ci. Przeczytaliśmy twoją książkę i jest ona dla nas świetną instrukcją tworzenia takiej grupy jak twoja. Pójdziemy twoimi śladami - mówi Johnson o założycielu Koalicji Chrześcijańskiej, Ralphie Reedzie. Jednak GAMPAC ma niewielkie szanse, by powtórzyć sukces Reeda na politycznej arenie. Powodów po temu jest conajmniej kilka.

Po pierwsze, niewielu jest polityków i biznesmenów, którzy otwarcie przyznają się do popierania działalności lub wspierania GAMPAC. Dlatego Komitet Bezbożnych Amerykanów nie moze liczyć ani na szerszą obecność w mediach ani na środki finansowe.

Po drugie liczba potencjalnych sympatyków GAMPAC jest kilkakrotnie mniejsza niż ma to miejsce w przypadku Koalicji Chrześcijańskiej. Scott Keeter, ekspert z ośrodka badawczego Pew Research Center for the People and the Press stwierdził, że z badań wynika, iż 30-35 procent Amerykanów utożsamia się z nurtem ewangelikalnym w różnych denominacjach, podczas gdy zaledwie 5 procent deklaruje się jako niewierzący.

- Nawet gdy do ateistów dołączą osoby, które uważają że  religia nie odgrywa w ich życiu większej roli, da to łącznie około 10,5 procent dorosłych Amerykanów, których jednak trudniej będzie skłonić do współpracy niż chrześcijan - mówi Scott Keeter.

GAMPAC zamierza zaznaczyć swoją obecność już podczas najbliższych wyborów prezydenckich. Ellen Johnson oświadczyła, że jej organizacja udzieli poparcia jednemu z kandydatów na prezydenta. Dodała przy tym, że GAMPAC rozważy zaproponowanie trzeciego kandydata.

Panorama Religii za The Washington Times

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040311222444931