Watykan: "Pasja" Gibsona nie bardziej antysemicka niż Ewangelie

pią, 12 mar 2004, 00:11:44

Autor: Joanna Gacka

Rzecznik prasowy Watykanu stwierdził, że film Mela Gibsona "Pasja" nie może być uznany za antysemicki bez jednoczesnego uznania za antysemickie Ewangelii. Joaquín Navarro-Valls przedstawił to stanowisko w odpowiedzi na żądanie oficjalnego potępienia filmu skierowane do Stolicy Apostolskiej przez Riccardo Di Segni, głównego rabina Rzymu.

W swojej petycji rabin stwierdził, że film "cofa nas do okresu przed Soborem Watykańskim II".

W oświadczeniu opublikowanym dziś przez gazetę "Il Messengero" Joaquín Navarro-Valls stwierdził między innymi: "Pasja jest filmową transkrypcją Ewangelii. Jeśli ten film jest antysemicki, Ewangelii również takie są. Nie należy przy tym zapominać, że produkcja pełna jest "pozytywnych" postaci Żydów - od Jezusa do Marii, od Szymona z Cyreny do Weroniki, poprzez poruszony tłum. Jeśli określimy tę historię jako antysemicką, może to spowodować problemy w dialogu katolicko-żydowskim, ponieważ równie dobrze można powiedzieć, że Ewangelie nie przekazują prawdy historycznej. Ktoś musi sobie zdać sprawę z powagi takich twierdzeń".

Navarro-Valls dodał też, że fakt iż Watykan do tej pory nie ustosunkował się oficjalnie do filmu, nie znaczy że go potępił. W rzeczywistości papież, który oglądał film w grudniu, nie znalazł w nim nic antysemickiego - w innym przypadku na pewno wystąpiłby z krytyką.

Navarro-Valls nawiązał także do posoborowej deklaracji, która potępia antysemityzm. "Przypominam, że deklaracja Nostra Aetate została wydana przez Kościół Katolicki. Jeśli w sprawie tego filmu nie reagujemy w ten sposób, oznacza to że nie ma po temu powodów - w innym przypadku Watykan i episkopaty nie milczeliby w tej sprawie."

Rzecznik Watykanu wyjawił także, iż jakiś czas temu do Rzymu w sprawie "Pasji" przybył Abraham Foxman z Ligi Przeciw Zniesławieniu. Rozmawiający z nim arcybiskup John P. Foley, przewodniczący Papieskiej Komisji Środków Społecznego Przekazu powiedział mu wówczas, że nie widzi w "Pasji" nic antysemickiego. Z kolei sekretarz Komisji do Komisja ds. Relacji z Żydami, ojciec Norbert Hofmann wyjaśnił Foxmanowi, że Kościół ogłosił już swoje potępienie dla antysemityzmu w deklaracji Nostra Aetate.

Zenit.org

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040312001144648