Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

V Zjazd Gnieźnieński rozpoczęty

Dziś w Gnieźnie rozpoczął się V Zjazd Gnieźnieński. Biorą w nim udział duchowni oraz świeccy przedstawiciele ruchów chrześcijańskich z 13 krajów Europy. W rozmowach o integracji po hasłem: "Europa Ducha" bierze udział także prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz naukowcy, politycy i przedstawiciele prasy.  

Gniezno gości przedstawicieli papieża, patriarchy Konstantynopola oraz chrześcijan wszystkich wyznań. Na V Zjazd Gnieźnieński zaproszono również byłego prezydenta Rumunii Emila Constantinescu, byłego premiera Węgier Viktora Orbana. W ekumenicznym spotkaniu wezmą także udział politycy polscy, m.in. Tadeusz Mazowiecki, Jerzy Buzek, Danuta Hübner oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz. Pośród gości są również wspólnoty neokatechumenalne, wspólnota braci z Taizé, a także wiele grup wyznaniowych z całej Europy.

Celem V Zjazdu Gnieźnieńskiego odbywającego się pod hasłem: "Europa Ducha" jest podkreślenie, iż kontynent europejski jest miejscem nowych źródeł chrześcijańskich - podkreśla współorganizator zjazdu Marcin Przeciszewski. Ponadto celem jest odpowiedź na falę terroryzmu oraz przemocy w Europie - mówi gospodarz spotkania, metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński. Marcin Przeciszewski dodaje - Podstawowym bowiem celem zjazdu jest obudzenie wśród jego uczestników - tych ze Wschodu i tych z Zachodu - nowego dynamizmu apostolskiego wobec Europy.

Abp Muszyński stwierdził, że istnienie tak wielu ruchów katolickich reprezentowanych na Zjeździe jest dowodem, że Kościół nigdy nie będzie przestarzały. Zachowuje on znamię nowości, zaś Gniezno staje się wieczernikiem jednoczącej się Europy" - powiedział metropolita gnieźnieński.

Ponad 500 duchowych oraz świeckich z 13 krajów Europy gromadzi się u grobu św. Wojciecha, który jest patronem jedności europejskiej. Jest to świadectwo, iż Europa będzie miejscem refleksji o przyszłości i jej kształcie u progu akcesji dziesięciu nowych krajów, w tym Polski, do Unii Europejskiej.

V Zjazd Gnieźnieński ma charakter ekumeniczny, wielokulturowy oraz międzynarodowy. "Dialog ten - stwierdza Jan Paweł II - stanowi jedno z głównych zadań Kościoła, przede wszystkim tu, w Europie, która w minionym tysiącleciu była świadkiem zbyt wielu podziałów między chrześcijanami, a dziś zdąża ku ściślejszej jedności. Nie możemy zatrzymać się na tej drodze, nie możemy z niej zawrócić!" (Ecclesia in Europa, 31).

Pierwszy raz w Polsce ulicami Gniezna przejdzie wieczorem Ekumeniczna Droga Krzyżowa z udziałem siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Przewodniczył jej będzie prymas Polski Józef Glemp.

Polska.plOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040312160649329

No trackback comments for this entry.
V Zjazd Gnieźnieński rozpoczęty | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń