Cadyk się wstawi

pią, 12 mar 2004, 21:26:00

Autor: Joanna Gacka

Dziś wieczorem w Leżajsku na Podkarpaciu rozpoczęły się modlitwy z okazji 217. rocznicy śmierci cadyka Elimelecha Weissbluma - jednego z trzech najbardziej znanych cadyków dawnej Polski. Uroczystości z udziałem gości z całego świata potrwają trzy dni.

Przybywający do grobu cadyka Żydzi wierzą iż modlitwa w tym miejscu spowoduje wstawiennictwo cadyka, który już za życia zasłynął licznymi uzdrowieniami zarówno ciała jak i duszy. W rocznicę swojej śmierci Elimelech zstępuje z nieba i zabiera zapisane na karteczkach prośby o łaski do Boga. Chasydzi będą się modlić przede wszystkim w nocy, śpiewając psalmy i prosząc przede wszystkim o uzdrowienie siebie i bliskich z chorób.

- Chasydzi wierzą, że w każdym pokoleniu żyje 36 sprawiedliwych, którzy swą pobożnością podtrzymują istnienie świata. Są pośrednikami między człowiekiem a Bogiem. Do tych wybrańców należał cadyk Elimelech. Za życia wypraszał u Jahwe łaski dla wiernych: miłość i płodność, dostatnie życie, pogodną starość, szybką śmierć. Chasydzi wierzą, że jego dusza jest stale obecna na leżajskim kirkucie. Że jest osobą nie całkiem zmarłą: żyjącą na pograniczu tego i tamtego świata - mówi Krystyna Kiersnowska, opiekunka ohelu (kaplicy nagrobnej) Elimelecha

W tym roku zgromadzeniu chasydów towarzyszą szczególne środki ostrożności, ze względu na możliwe zagrożenie atakami terrorystycznymi.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040312212631151