Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Kard. Simonis: Szkoda, że nie po katolicku...

Przewodniczący rzymskokatolickiego episkopatu Holandii kardynał Adrianus Simonis (na zdj.) wyraził żal, że następca tronu Willem-Alexander oraz jego żona Maxima chcą wspólnie wychowac swoje dziecko w wierze ewangelickiej.

 

Każdy katolik ma moralny obowiązek wychowywania swojego potomstwa po katolicku – przypomniał kardynał.

Książe Willem-Alexander należy do Kościoła ewangelicko-reformowanego, natomiast jego żona, która pochodzi z Argentyny, do Kościoła Rzymskokatolickiego. Córka ksiezniczka Catalina Amalia Carmen Victoria van Oranje - Nassau, i przyszla krolowa Holandii urodziła się w grudniu zeszłego roku.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040313153652726

No trackback comments for this entry.
Kard. Simonis: Szkoda, że nie po katolicku... | 14 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
AkJ sob, 13 mar 2004, 16:09:35
Skoro książe William należy do kościola ewangelickiego, to co zlego jest w tym, że w taki sposób chce wychować swoje dziecko?
 
mateuszwroc sob, 13 mar 2004, 16:18:04
Jego Eminencja ma rację, bowiem jego wypowiedź jest zgodna z KPK (Kodeks Prawa Kanonicznego):

Kan. 1124 - Małżeństwo między dwiema osobami ochrzczonymi, z których jedna została ochrzczona w Kościele katolickim lub po chrzcie została do niego przyjęta i formalnym aktem od niego się nie odłączyła, druga zaś należy do Kościoła lub wspólnoty kościelnej nie mającej pełnej łączności z Kościołem katolickim, jest zabronione bez wyraźnego zezwolenia kompetentnej władzy.


Kan. 1125 - Tego rodzaju zezwolenia może udzielić ordynariusz miejsca, jeśli istnieje słuszna i rozumna przyczyna, nie może go jednak udzielić bez spełnienia następujących warunków:

1° strona katolicka winna oświadczyć, że jest gotowa odsunąć od siebie niebezpieczeństwo utraty wiary, jak również złożyć szczere przyrzeczenie, że uczyni wszystko, co w jej mocy, aby wszystkie dzieci zostały ochrzczone i wychowane w Kościele katolickim;

2° druga strona winna być powiadomiona w odpowiednim czasie o składanych przyrzeczeniach strony katolickiej, tak aby rzeczywiście była świadoma treści przyrzeczenia i obowiązku strony katolickiej;

Jednak z drugiej strony jest dylemat, przecież ta księżniczka będzie królową, a w tradycji było, że król/owa ją ewangelikami. Jednak Książę powinien dostosować się do w/w kanonów, bo wiedział jakie są obowiązki strony niekatolickiej.

---
Niech żyje Ojciec Święty Jan PawełII!
 
 • AkJ sob, 13 mar 2004, 22:10:17
Kazik nie, 14 mar 2004, 14:08:41
Kardynal wiedzial o tym od poczatku, bo para ksiazeca nigdy tego nie ukrywala. Rodzina krolewska w Holandii jest tradycyjnie wyznanania ewangelicko - reformowanego i zadanie by wychowala swoje dzieci na katolikow, to tak, jakby zadac by krol Hiszpanii wychowal swoje dzieci na prawoslawnych :)
Kazik
 
mateuszwroc pon, 15 mar 2004, 16:30:19
Skoro książę i księżna wiedzieli, czego wymagają od nich kanony, aby ślub był ważny, to dziwię się, dlaczego tak chcą wychować córkę. Jeżeli książę od początku wiedział, że nie będzie wychowywał dzieci po katolicku, to po co brał za żonę katoliczkę. A jeśli to jes miłość, to powinien być gotowy do poświęceń. W dodatku w Holenderskiej Rodzinie Królewskiej przydalaby się zmiana. W końcu w Holandii jest już więcej katolików niż protestantów. Jeżeli wychowająswoje dziecko po ewangelicku, to ślub automatycznie stanie się nieważny, a księżna Maxyma może popaść w ekskomunikę.
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń