Wychowanie seksualne - przede wszystkim w rodzinie

pon, 15 mar 2004, 14:10:51

Autor: Barbara Kowalewska

Kościół Rzymskokatolicki w Szkocji postanowił odpowiedzieć na zarzuty promowania "nienaukowych i represyjnych" opinii na temat zdrowia i wychowania seksualnego. Aby wyjaśnić dokładnie i wyczerpująco swoje stanowisko, episkopat przesłał przedstawicielom szkockiego rządu komunikat, będący odpowiedzią na dokument, zawierający zalecenia grupy ekspertów ds. zdrowia seksualnego.

Raport szkockich naukowców zatytułowany "Enhancing Sexual Well-being In Scotland", broni łatwiejszego dostępu do aborcji, darmowych prezerwatyw i utworzenia w szkołach ośrodków zdrowia seksualnego.

Krytykując stanowisko autorów raportu Kościół jednocześnie wyjaśnia swoje poglądy na temat wychowania seksualnego, które umieszcza w szerokim kontekście antropologicznym i psychologicznym, badając głęboką naturę miłości między kobietą a mężczyzną.

Komunikat Kościoła został opublikowany przez arcybiskupa Glasgow, Mario Conti na początku marca. Zawarta w nim krytyka "Enhancing Sexual Well-being In Scotland" koncentruje się na dwóch podstawowych tematach. Po pierwsze, zalecenia szkockich autorów umniejszają rolę rodziny w wychowaniu seksualnym dzieci, podczas gdy to właśnie rodzice powinni się tym zajmować. Abp Conti twierdzi, że powstawanie ośrodków wychowania seksualnego w szkołach godzi w jedność i spójność rodziny. Dodaje przy tym, że rządy powinny bronić instytucji małżeństwa a nie traktować jej jako alternatywy dla innego stylu życia.

Po drugie, Kościół krytykuje czysto medyczne podejście do seksualności człowieka. Abp Conti pisze w komunikacie, że propagowanie "bezpiecznego seksu jest w rzeczywistości promocją idei, że swoboda seksualna może być wolna od ryzyka". Nawołuje do wstrzymywania się przed stosunkami przedmałżeńskimi argumentując, że taka wstrzemięźliwość jest korzystna zarówno pod względem zdrowia fizycznego jak i psychicznej i społecznej równowagi.

Kościół ostrzega, że swoboda seksualna, homoseksualizm i rozpoczynanie życia seksualnego przed 16 rokiem życia niosą ze sobą ryzyko, bez względu na przedsięwzięte środki ostrożności.

Zenit.org/Panorama Religii

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040315141051219