Kto będzie następcą Glempa?

śro, 17 mar 2004, 09:50:29

Autor: Izabela Okrój-Hernik

Dziś rozpoczyna się Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi wybiorą następcę prymasa Józefa Glempa. Obrady duchownych będą trwały dwa dni. Pierwszego dnia poruszane będą tematy związane z życiem Polaków i Polonii za granicą oraz przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Jutro zaś biskupi wybiorą nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu.

Jak wiadomo nowym przewodniczącym nie będzie na pewno prymas Józef Glemp. Statut KEP zatwierdzony przez Stolicę Apostolską mówi, iż może tę funkcję można sprawować jedynie przez dwie pięcioletnie kadencje.

O funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu ubiega się 41 kandydatów. Jednak 11 z nich przekroczyło 75 rok życia i zostaną oni wykluczeni z kandydowania.

Wśród kandydatów na następcę Glempa wymienia się najczęściej kilka nazwisk. Abp Józef Michalik, obecny wiceprzewodniczący ma podobno największe szanse na objęcie godności. W mediach abp Michalik uchodzi za przeciwnika integracji z Unią i tropiciela masonów. Biskupi jednak postrzegają go jako człowieka środka, umiejącego pogodzić sympatyków Radia Maryja i „liberalne” skrzydło Episkopatu – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Innym kandydatem z dużymi szansami na objęcie stanowiska jest abp Henryk Muszyński, który jest organizatorem zjazdów gnieźnieńskich. Jego osoba nie budzi takich kontrowersji jak postać biskupa Michalika. W kręgach kościelnych mówi się też coraz częściej o bp. Stanisławie Wielgusie – byłym rektorze KUL. Jest to zwolennik integracji europejskiej a jednocześnie wykazuje ciepły stosunek do Radia Maryja – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Biskupi po obradach wezmą udział w uroczystej mszy świętej z okazji 25 rocznicy sakry biskupiej prymasa Polski - Józefa Glempa.

Panorama Religii

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040317095029754