Nowe stare wierzenia

pią, 19 mar 2004, 20:45:30

Autor: Barbara Kowalewska

Nowe religie rozwijające formę wiary łatwej i pragmatycznej stały się odpowiedzią na pragnienie wyzwolenia się od wszelkich problemów nękających współczesnego człowieka, od chaosu świata, na którym żyjemy. Potrzeba połączenia się z siłami natury, a co za tym idzie oddalenie się od wiary chrześcijańskiej wynika z niejasności i konfuzji jaką powodują w nas doktryny religijne i sądy moralne - tak tłumaczy zjawisko powstawania nowych religii profesor teologii z Manili na Filipinach, Jose Vidamor B. Yu w wideokonferencji na temat "Kościół, New Age i sekty".

"New Age skupia się na intuicji, która usiłuje przejąć władzę nad tajemnicami, nieznanym i nierozwiniętymi w mózgu mocami. Procesy przemiany są bardzo częste i przejawiają się w jasnowidzeniu, telepatii (...), doświadczeniu oddzielenia od ciała, percepcji pozazmysłowej (...), technikach kontrolowania umysłu (...) oraz innych praktykach okultystycznych" powiedział profesor Yu.

Według profesora, New Age w wydaniu chrześcijańskim jest powrotem do starożytnych idei gnostycznych, zakładających, że w Piśmie Świętym znajdują się ukryte misteria i moce, do których dostęp mają tylko wybrani.

New Age odwołuje się również do wierzeń pogańskich, które uważane są przez jej wyznawców za bardziej autentyczne, poprzez swój związek z naturą. Dlatego też propagują powrót do świąt rolniczych, jako sposób na lepsze i zdrowsze życie. Pogańskie praktyki obejmują również magię. "Słowo 'poganin' pochodzi od pagani, co oznacza wieśniacy kontrastując z instytucją kościoła z miasta" - tłumaczy teolog. Dlatego też New Age odwołuje się do okultyzmu, ezoteryzmu i magii, których z braku doktryn i metod używa jako sposobu na wyjaśnienie i kontrolowanie świata.

Kolejnym ważnym założeniem New Age jest podział bytów nadnaturalnych na dwa rodzaje: po pierwsze duchy i dusze, z którymi można się porozumiewać, i od których pochodzą objawienia; po drugie Wyższe Ja, czyli intuicja, która pozwala na dostęp do własnego wnętrza. Niektóre skrajne nurty uznają wszelkie autorytety duchowe, jak dusze czy anioły, za część autorytetu wewnętrznego wykluczając istnienie jakichkolwiek form duchowych poza wewnętrznym doświadczeniem - twierdzi profesor Yu.

Kościół katolicki naucza, że New Age jest zniekształcaniem Słowa Bożego i zastępowanie go słowem człowieka. Dlatego też potępia praktyki związanie z tym ruchem, rozwiniętym mocno szczególnie w krajach Ameryki Środkowej i Południowej.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040319144530230