Tora dla Żydów

czw, 25 mar 2004, 11:27:52

Autor: Joanna Gacka

Katolicki arcybiskup Birmingham Vincent Nicols przekazał wspólnocie żydowskiej święte zwoje Tory Sefardyjskiej, która od 14 lat znajdowała się w bibliotece Kolegium Katolickiego Najświętszej Marii Panny w Birmingham. Ten unikalny zabytek aktem darowizny stał się własnością Synagogi Singera w Birmingham.

Zwoje tory były własnością Alfreda Schillinga, byłego nauczyciela języka niemieckiego w kolegium katolickim w Birmingham. W czasie drugiej wojny światowej Schililing był niemieckim żołnierzem Wehrmachtu. Jego jednostka została otoczona przez wojska brytyjskie podczas walk we Francji, gdzie Shilling dostał się do niewoli. Jako jeniec wojenny spędził kilka lat w specjalnym obozie pod Birmingham, a po zakończeniu wojny nie wrócił do Niemiec, lecz został seminarzystą kolegium katolickiego. Z czasem też rozpoczął w tej samej szkole pracę nauczyciela języka niemieckiego.

Nie wiadomo w jaki sposób święte zwoje znalazły się w posiadaniu Shillinga, niemniej w 1990 roku przekazał je na przechowanie do biblioteki kolegium, a na krótko przed swoją śmiercią zapisał Torę na własność szkoły, jako symbol wdzięczności dla jego angielskich przyjaciół: kleryków i profesorów kolegium katolickiego w Birmingham.

Arcybiskup Nicols, po śmierci Schillinga, podjął decyzję przekazania zwoju miejscowej gminie żydowskiej. Akt ten określił jako zwrot własności, a nie jako darowiznę. Podczas ceremonii przekazania Tory, hierarcha stwierdził, że niezwykła historia tej świętej rzeczy poruszyła jego serce.

- Te zwoje należą do Żydów i my, chrześcijanie, nie mamy prawa ich przetrzymywać, tym bardziej że nie znamy okoliczności w jakich znalazły się w posiadaniu jednego z nas.

Ordynariusz Birmingham przeprosił również wspólnotę żydowską, że tak długi okres czasu Tora znajdowała się w rękach katolików.

- Przepraszam naszych żydowskich braci i siostry, że nie zadziałaliśmy bardziej zdecydowanie i szybko - powiedział Nicols podkreślając przy tym  bliskie relacje łączące Żydów i chrześcijan. - Jesteśmy dziećmi tej samej matki - religii objawionej przez Boga. Jako katolicy dzielimy z Wami, drodzy bracia i siostry, to samo misteryjne wyczucie świętości. Mamy ten samy szacunek do świętych miejsc, przedmiotów i czasu. Mamy tego samego Pana.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040325112752203