Dzień Poczętego Życia

czw, 25 mar 2004, 22:29:13

Autor: Joanna Gacka

Dziś, w liturgiczną uroczystość Zwiastowania Pańskiego Kościół Katolicki obchodzi Dzień Poczętego Życia (w Polsce nazywa się on Dniem Świętości Życia). Inicjatywa ta została zapoczątkowana 9 lat temu, po opublikowaniu przez Jana Pawła II encykliki „Evangelium vitae” ostro sprzeciwiającej się takim praktykom jak aborcja w każdym momencie życia płodowego.

Obchody Dnia Poczętego Życia miały miejsce w caałej Europie. We Włoszech ruchy pro-life spotkały się  w maryjnym sanktuarium w Loreto. Filipiński kościół nagrodził parlamentarzystów wspierających ustawodwastwo chroniące nienarodzone dzieci. Wśród nagrodzonych znalazł się jeden muzułumanin.

Z ciekawą inicjatywą wystąpiło słowackie stowarzyszenie "Forum życia", które pragnie by 25 marca, obchodzony dotychczas na Słowacji jako dzień obrony praw człowieka, ustanowiono dniem dziecka poczętego. Symbolem wspierania ruchów pro-life ma być przypięta do ubrania biała wstążeczka. Również na Słowacji odbyły się dziś liczne "marsze życia".

W Polsce także odbyły się liczne nabożeństwa i spotania, poświęcone ochronie życia nienarodzonych dzieci. Właśnie dziś w Stargardzie Szczecińskim biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko - kamieńskiej Błażej Kruszyłowicz poświęcił pomnik niechcianych i odrzuconych dzieci, który stanął na miejscowym cmentarzu w miejscu bezimiennego nagrobka noworodka zmarłego po porzuceniu przez matkę.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040326002913683