Kościół powinien sprzeciwiać się złym skutkom globalizacji

czw, 1 kwi 2004, 09:42:03

Autor: Marcin Pijaczyński

Kardynał Renato Martino, prefekt Papieskiej Rady do Spraw Sprawiedliwości i Pokoju, wezwał kościół w Amerykach do działań na rzedz redukcji negatywnych skutków globalizacji, wśród których wymienił między innymi postępującą dominację silnych nad słabymi oraz odchodzenie od lokalnych kultur na rzecz masowego ujednolicenia społeczeństw.

W przemówieniu wygłoszonym podczas obchodów 60-tej rocznicy Uniwersytetu Ibero-Amerykańskiego w Meksyku, Kardynał Martino podkreślił, iż kościół powinien skupić się na tym, by nie zaniedbac żadnego działania na rzecz włączenia w proces globalizacji tych ludzi, którzy z powodu swojej biedy zostają na jej marginesie.

Kardtna stwierdził także iż konieczny jest aktywny współudział Kościoła w zmianie stylu życia, modelów produkcji i konsumpcji oraz promowanie katolickich doktryn społecznych, które mogą stać się doskonałym rozwązaniem wielu problemów globalnej ekonomii.

- Pamiętajmy, że społeczne nauczanie Kościoła opiera się na trzech podstawach - poszanowaniu ludzkiej godności, solidarności i wzajemnym wspieraniu się - powiedział kardynał, wskazując właśnie priorytety jako lekarstwo na złe skutki globalizacji.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040401094203275