Kardynał Etchegaray otrzyma nagrodę pokojową UNESCO

pią, 2 kwi 2004, 00:29:55

Autor: Stanisław Pełka

UNESCO przyznało kardynałowi Rogerowi Etchegaray’emu, emerytowanemu prezydentowi Papieskiej Rady do Spraw Sprawiedliwości i Pokoju, Nagrodę Pokojową im. Félixa Houphouët-Boigny’ego. Katolicki hierarcha odbierze nagrodę wspólnie z Wielkim Muftim Mustafą Bośni i Hercegowiny.

Nagroda Organizacji do Spraw Edukacji, Nauki i Kultury ONZ została ustanowiona w 1991 roku w celu “uhonorowania osób, które w swoim życiu prywatnym i zawodowym w szczególny sposób odznaczały się zaangażowaniem na rzecz pokoju w świecie” – czytamy w karcie fundacyjnej nagrody. Prezydium jury przewodniczy były sekretarz stanu USA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Henry Kissinger.

Kissinger stwierdził, że w bieżącym roku “te dwie osobistości świata religii zostały uhonorowane tą nagrodą za swój wkład w rozwój dialogu i tolerancji w świecie, w którym panowała barbarzyńska przemoc i nienawiść. Ich praca przyczyniła się do podjęcia służby pojednania między zwaśnionymi narodami i wyznawcami dwóch różnych religii: chrześcijaństwa i islamu”.

„Twórca Pokojowej Nagrody UNESCO, Félix Houphouët-Boigny, zwracał szczególną uwagę na potrzebę pojednania między tymi dwoma religiami” – podkreślił Henry Kissinger w uzasadnieniu przyznania nagrody jej dwóm nowym laureatom.

Źródło:
Australia Catholic News

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040402002955726