Dzieci wojny

sob, 3 kwi 2004, 12:08:16

Autor: Stanisław Pełka

Papieska Agencja Misyjna „Fides” w Rzymie apeluje w specjalnym raporcie o zaprzestanie wykorzystywania dzieci w walkach zbrojnych. Tylko w minionej dekadzie, w szeregach regularnych armii oraz rządowych sił paramilitarnych służyło 300 tysięcy dzieci, walcząc w 36 różnych wojnach i konfliktach zbrojnych.

Wiek dzieci-żołnierzy wahał się od 7 do 17 lat. Najmłodsi walczyli w siłach zbrojnych Kolumbii, Birmy, Sri Lanki, Afganistanu, Somalii, Burundii i Konga, otrzymując – jak każdy inny żołnierz – rozkaz zabijania przeciwnika i będąc ćwiczonym do zabijania. Wśród młodocianych żołnierzy nie brakowało też dziewczynek.

Armia Konga posiada w swoich szeregach najwięcej dzieci-żołnierzy. Ostatnio odnotowano, że jest ich 150 tysięcy. Są oni trenowani do udziału w najniebezpieczniejszych, a często też najbrutalniejszych fragmentach walk i potyczek zbrojnych, np. walcząc o przetarcie szlaku w otwartych bitwach „twarzą w twarz” z siłami zbrojnymi wrogiej armii, w skład których często wchodzą również dzieci.

Agencja „Fides” donosi, że dzieci w czołowych oddziałach piechoty najlepiej potrafią przetrzeć drogę doborowym jednostkom piechoty i regularnej armii. Natomiast według raportu ONZ w ostatnich kilku latach zginęło w wojnach i walkach zbrojnych 2 miliony dzieci, a 4 miliony ostało poważnie rannych, stając się niepełnosprawnymi już do końca życia.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040403120816568