Chleb miłości dla najbiedniejszych

pon, 5 kwi 2004, 08:24:35

Autor: Joanna Gacka

Caritas Polska po raz szósty prowadzi przedwielkanocną akcję mającą na celu zebranie śródków na pomoc osobom najuboższym. W Wielkim Tygodniu w 19 diecezjach zostanie rozprowadzonych 635 tysięcy „Chlebów Miłości”. Małe, ważące 40 gramów, przeznaczone do koszyczków ze święconką, bochenki są symbolem dzielenia się chlebem z potrzebującymi.  

Akcja rozprowadzania miniaturowego chlebka została rozpoczęta w roku 1999 przez Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Rok później podjęła ją również Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Dwie pierwsze edycje przeprowadzane były pod nazwą „Panis Caritatis - Chleb Miłości”.

W roku 2001, w związku z włączeniem się do tej akcji kolejnych Caritas diecezjalnych, przygotowano prowadzono i nagłośniono ogólnopolską kampanię pod nazwą „Wielkanocne Dzieło Caritas”.

Od 1999 do 2003 r. w diecezjach, które uczestniczyły w akcji "Chleb Miłości", rozprowadzono łącznie ponad 1,6 miliona maleńkich bochenków, uzyskując w ten sposób ponad 3,5 miliona złotych, które przeznaczono przede wszystkim na zaspokojenie potrzeb ubogich w poszczególnych diecezjach.

W roku 2004 do 19 polskich diecezji dotrze łącznie 635 tysięcy „Chlebów Miłości”. Rozprowadzanie chlebków odbywa się przez okres Wielkiego Tygodnia. Nabyte przez wiernych bochenki są następnie święcone wraz ze święconką w Wielką Sobotę. Przy tej okazji w wielu kościołach prowadzone są także zbiórki świątecznej żywności dla najuboższych mieszkańców parafii. W kilku diecezjach Caritas wystawiła również wielkopostne skarbonki, a także prowadzi sprzedaż baranków z cukru.

Polska.pl

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040404225735249