Aborcja według Akwinaty

Św. Tomasz z Akwinu był zwolennikiem popularnej w średniowieczu pochodzącej od Arystotelesa teorii "trzech dusz" powstających kolejno w embrionalnym rozwoju człowieka: wegetatywnej (roślinnej), sensytywnej (zwierzęcej) i duchowej (ludzkiej). Jego zdaniem tuż po zapłodnieniu zarodek otrzymywał duszę wegetatywna, która później była zastępowana przez duszę wegetatywno-sensytywną, a dopiero po jakimś czasie, gdy ciało płodu było odpowiednio ukształtowane, Bóg wlewa w nie duszę ludzką.
Zdaniem Akwinaty zabicie embrionu ludzkiego w jakimkolwiek stadium rozwoju jest ciężkim grzechem, ale tylko wówczas gdy nowe istnienie ludzkie posiada duszę duchową - czyn taki jest pojmowany jako zabicie człowieka.
Warto także dodać iż opinia świętego Tomasza na temat momentu otrzymania przez płód duszy nie jest w żaden sposób wiążąca, ani też nie była jedyną opinią prezentowaną przez współczesnych Doktorowi z Akwinu.
Więcej informacji na temat postrzegania nienarodzonych dzieci w wiekach średnich może Pan znaleźć w znajdującym się w naszym serwisie artykule Embriologia średniowieczna.
Gdzie, konkretnie św. Tomasz to napisał, podać: Dzieło, księga itd..