Aborcja według Akwinaty

śro, 21 kwi 2004, 17:54:14

Autor: Gość serwisu

Z tego co wiem, święty Tomasz z Akwinu twierdził iż płód otrzymuje duszę w konkretnym dniu ciąży (o ile pamietam męski wcześniej niż żeński) a przed tym nie jestem pewien - albo nie ma jej wcale albo ma jakis wegetatywny rodzaj duszy - coś jak zwierzęta. Chciałbym się teraz dowiedzieć jak ma sie to do aborcji. Jeżeli to co słyszałem jest prawdą to przed tym dniem nie zabijam czlowieka?

Św. Tomasz z Akwinu był zwolennikiem popularnej w średniowieczu pochodzącej od Arystotelesa teorii "trzech dusz" powstających kolejno w embrionalnym rozwoju człowieka: wegetatywnej (roślinnej), sensytywnej (zwierzęcej) i duchowej (ludzkiej). Jego zdaniem tuż po zapłodnieniu zarodek otrzymywał duszę wegetatywna, która później była zastępowana przez duszę wegetatywno-sensytywną, a dopiero po jakimś czasie, gdy ciało płodu było odpowiednio ukształtowane, Bóg wlewa w nie duszę ludzką.

Zdaniem Akwinaty zabicie embrionu ludzkiego w jakimkolwiek stadium rozwoju jest ciężkim grzechem, ale tylko wówczas gdy nowe istnienie ludzkie posiada duszę duchową - czyn taki jest pojmowany jako zabicie człowieka.

Warto także dodać iż opinia świętego Tomasza na temat momentu otrzymania przez płód duszy nie jest w żaden sposób wiążąca, ani też nie była jedyną opinią prezentowaną przez współczesnych Doktorowi z Akwinu. 

Więcej informacji na  temat postrzegania nienarodzonych dzieci w wiekach średnich może Pan znaleźć w znajdującym się w naszym serwisie artykule Embriologia średniowieczna.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040405025414148