Chavez kontra biskupi

pon, 5 kwi 2004, 12:41:36

Autor: Barbara Kowalewska

Prezydent Wenezueli, Hugo Chavez oskarża wenezuelski Kościół Katolicki o sprzymierzanie się z oligarchią kapitalistyczną w kraju oraz o występowanie przeciwko ubogim. W niedzielnym programie radiowo-telewizyjnym prezydent nazwał Kościół Judaszem.

- Kiedy jako katolik czytam i słyszę słowa przedstawicieli Kościoła wenezuelskiego, który nie rozumie uczuć większości narodu, powoduje to, że powtarzam słowa Jezusa, Wybawiciela, kiedy był na krzyżu Wybacz im Panie, bo nie wiedzą co czynią - powiedział Chavez w swoim programie. Prezydent powiedział, że będzie modlił się do Jezusa, aby wybaczył władzom Kościoła odejście od wspierania biednych i opowiedzenie się po stronie bogatych.


Deklaracja Chaveza jest odpowiedzią na decyzję Konferencji Episkopatu o jej poparciu dla referendum dotyczącego skrócenia kadencji prezydenta. Odejście Chaveza od władzy, zdaniem przedstawicieli Kościoła, jest jedynym sposobem na uporanie się z kryzysem w kraju. Stosunki Kościoła z wenezuelskim rządem są dość napięte już od czterech lat. Jego przedstawiciele krytykują wzrost przemocy w kraju i bezkarność przestępców. Głośno mówią o 10 tragicznie zmarłych w ulicznych zamieszkach między zwolennikami opozycji a wojskiem w Caracas i innych większych miastach Wenezueli oraz ujawniają przypadki łamania praw człowieka.

Przeciwnicy Chaveza zebrali 1,1 miliona podpisów, co jest wystarczającą ilością aby odbyło się referendum.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040405124136914