Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

"Pasja" Gibsona wywołuje przekonanie o winie Żydów?

Według jednej z ankiet przeprowadzonych przez instytut badawczy Pew Research Center w Waszyngtonie, po premierze "Pasji" Mela Gibsona, wzrasta odsetek Amerykanów którzy są skłonni obarczyć Żydów winą za śmierć Jezusa. Część badanych za podstawę swojej opinii podaje obejrzenie obrazu Gibsona.

Według osób analizujących wyniki badań, nie są one jednoznaczne - wzrost niechęci może byc bowiem spowodowany nie tyle samym filmem ale toczącą się wokół niego dyskusją, zwłaszcza że odsetek osób, które przypisywały winę Żydom po obejrzeniu Pasji jest zbliżony do wyników uzyskanych wśród tych, które dopiero planowały wybrać się na film.

Wiarygodność wyników ankiety osłabia też fakt, że poprzednie badanie dotyczące tej sprawy było przeprowadzone w 1997 roku i to przez inny ośrodek badawczy (telewizję ABC) - wówczas odsetek twierdzących, że to właśnie Żydzi są odpowiedzialni za śmierć Chrystusa wynosił 19 procent. W najnowszym badaniu jest to 26 procent. W losowym, telefonicznym badaniu brało udział 1703 dorosłych Amerykanów.

Jak zauważono, największy wzrost takich opini wystąpił wśród młodych ludzi, do 30-go roku życia. Przed 7 laty takiego zdania było 10 procent młodych Amerykanów, dziś odsetek ten się potroił (34 proc.). Podobne zjawisko wystąpiło wśród Afroamerykanów (z 21 do 42 proc.).

Inne badanie na temat "Pasji" przeprowadzone przez amerykański Institute Jewish and Community Research (ICJR), wskazuje iż wśród osób, które oglądały film więcej jest tych, którzy deklarują mniejszą niż przed filmem wrogość względem Żydów.

Jeszcze przed premierą filmu pojawiło się wiele głosów zarzucających reżyserowi niesprawiedliwe ukazanie Żydów - jako głównych odpowiedzialnych za śmierć Jezusa. Sam Gibson twierdzi, że jego film nie jest antysemicki, lecz w wierny sposób odtwarza fakty biblijne. Zarówno wśród krytyków filmowych jak i wśród duchownych zdania na ten temat są podzielone.

Wyniki badania przeprowadzonego przez Pew Research CenterOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2004040521045760

No trackback comments for this entry.
"Pasja" Gibsona wywołuje przekonanie o winie Żydów? | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
W_isienka wto, 6 kwi 2004, 08:12:19
Zastanawima sie po co komu takie ankiety...
Jezus jest postacia historyczną (oprócz tego, że oczywiście jest Synem Bożym) i żył w konkretnych czasach, w konkretnym miejscu na ziemi itd. Trudno nie mówić o Jego śmierci bez tego kontekstu historycznego. I oczywiście, że za tym wydarzeniem stali również Żydzi. Jezus przecież też był Żydem (a może o tym się zapomina???). Ale oprócz tego Rzymianie mieli tam też swój udział itd, a nie podnosza sie głosy, że film jest antyrzymiański...
Bez sensu jest robienie ankiet w stylu: kto jest odpowiedzialny za śmierć Jezusa, bo sprawa jest prosta: ty i ja zabijamy codziennie Jezusa w swoim sercu, gdy wybieramy grzech zamiast łaski.
Ale z drugiej strony: "Szczęsliwa wina skoro ją zgładził tak wielki Odkupiciel(...) bez grzechu Adama Chrystus by nas nie odkupił" (Exultet z Wigilii Paschalnej)
Życze wszystkim radosnego przeżywania Czasu paschalnego!
 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń