"Pasja" Gibsona wywołuje przekonanie o winie Żydów?

pon, 5 kwi 2004, 21:04:57

Autor: Katarzyna Rakszawska

Według jednej z ankiet przeprowadzonych przez instytut badawczy Pew Research Center w Waszyngtonie, po premierze "Pasji" Mela Gibsona, wzrasta odsetek Amerykanów którzy są skłonni obarczyć Żydów winą za śmierć Jezusa. Część badanych za podstawę swojej opinii podaje obejrzenie obrazu Gibsona.

Według osób analizujących wyniki badań, nie są one jednoznaczne - wzrost niechęci może byc bowiem spowodowany nie tyle samym filmem ale toczącą się wokół niego dyskusją, zwłaszcza że odsetek osób, które przypisywały winę Żydom po obejrzeniu Pasji jest zbliżony do wyników uzyskanych wśród tych, które dopiero planowały wybrać się na film.

Wiarygodność wyników ankiety osłabia też fakt, że poprzednie badanie dotyczące tej sprawy było przeprowadzone w 1997 roku i to przez inny ośrodek badawczy (telewizję ABC) - wówczas odsetek twierdzących, że to właśnie Żydzi są odpowiedzialni za śmierć Chrystusa wynosił 19 procent. W najnowszym badaniu jest to 26 procent. W losowym, telefonicznym badaniu brało udział 1703 dorosłych Amerykanów.

Jak zauważono, największy wzrost takich opini wystąpił wśród młodych ludzi, do 30-go roku życia. Przed 7 laty takiego zdania było 10 procent młodych Amerykanów, dziś odsetek ten się potroił (34 proc.). Podobne zjawisko wystąpiło wśród Afroamerykanów (z 21 do 42 proc.).

Inne badanie na temat "Pasji" przeprowadzone przez amerykański Institute Jewish and Community Research (ICJR), wskazuje iż wśród osób, które oglądały film więcej jest tych, którzy deklarują mniejszą niż przed filmem wrogość względem Żydów.

Jeszcze przed premierą filmu pojawiło się wiele głosów zarzucających reżyserowi niesprawiedliwe ukazanie Żydów - jako głównych odpowiedzialnych za śmierć Jezusa. Sam Gibson twierdzi, że jego film nie jest antysemicki, lecz w wierny sposób odtwarza fakty biblijne. Zarówno wśród krytyków filmowych jak i wśród duchownych zdania na ten temat są podzielone.

Wyniki badania przeprowadzonego przez Pew Research Center

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2004040521045760