Największe żydowskie święto

pon, 5 kwi 2004, 23:15:46

Autor: Joanna Gacka

Tuż po zachodzie słońca, przy pierwszej wiosennej pełni księżyca, wyznawcy judaizmu rozpoczęli obchody swojego największego święta – Pesach. Dziś na wieczerzy sederowej zbiorą się żydowskie rodziny, by wspólnie wspominać świętą noc, w której Jahwe wyprowadził swój lud z egipskiej niewoli -  ze śmierci do życia.

W żydowskiej historii i tradycji Pascha jest jednym z trzech największych świąt posiadających zarówno historyczny, jak i rolniczy rodowód. Jest pamiątką niewolnictwa i wyjścia Żydów z Egiptu, symbolem wolności narodu żydowskiego, jedności i stabilności rodziny żydowskiej, wreszcie - świętem wiosny. Księga Kapłańska wymienia święto Paschy wśród "czasów świętych" nakazanych Mojżeszowi przez Pana (Kpł 23:5-8).

Pesach (Pascha) jest obchodzona przez niemal wszystkich Żydów - nawet przez tych, którzy przez resztę roku okazują religijna obojętność. Pierwszy dzień Paschy jest dniem ofiary paschalnej składanej Bogu - pozostałe Świętem Przaśników na pamiątkę pospiesznego wyjścia Izraelitów z Egiptu, kiedy to nie mając czasu na wypieczenie chleba wynieśli na własnych barkach dzieże z zaczynionym ciastem, wypiekając z nich później przaśny chleb - matzot. Najbardziej charakterystycznym ceremoniałem obchodów święta Paschy jest obecnie seder (hebr. porządek), czyli uroczysta wieczerza w gronie rodzinnym, pełna symboliki i odniesień do starożytnych rytuałów, będąca wspomnieniem posiłku spożywanego w noc wyjścia z Egiptu.

W Izraelu tegoroczne święta Pesach przebiegają w atmosferze obaw przed zamachami palestyńskich ekstremistów w odwecie za niedawne zabicie przez izraelskie wojsko szejka Jassina, duchowego przywódcy Hamasu. Utrzymana jest całkowita blokada Zachodniego Brzegu Jordanu i Strefy Gazy, a Palestyńczycy nie mają wstęp na terytorium Izraela.  Również w innych częściach świata tegoroczne święta przebiegają pod znakiem obawy i lęku.

Panorama Religii

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040405225546365