1500 chrześcijan zamordowanych w Nigerii

śro, 14 kwi 2004, 01:00:23

Autor: Joanna Gacka

Około 1500 chrześcijan, w tym 8 duchownych zostało zabitych w Nigerii, podczas trwającej od kilku tygodni serii aktów religijnej przemocy. Spalono tam 173 kościoły, a 25 tysięcy osób wypędzono z ich domów.

Zabici to baptyści, anglikanie, katolicy, zielonoświątkowcy, cżłonkowie Ewangelicznej Wspólnoty Reformowanej, nigeryjskiego Kościoła Chrystusa, Ewangelicznego Koscioła Zachodniej Afryki i innych lokalnych wspólnot. Większość zabójstw miała miejsce w kościołach, podczas nabożeństw i modlitwy.

"W jaki sposób ktokolwiek może usprawiedliwić wtargnięcie do kościoła, w którym modlą się mężczyźni, kobiety i dzieci, po to aby kazać im położyć się twarzami do ziemi a potem zabijać ich maczetą lub siekierą w miejscu gdzie się modlili" - pytają członkowie Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Nigeryjczyków, w oświadczeniu wydanym w związku z krwawymi zajściami w ich kraju. Według nich, sprawcami morderstw i podpaleń są muzułmańscy fundamentaliści.

Akty przemocy nasiliły sięszczególnie w Niedzielę Palmową, gdy jeden z muzułmanów z miasteczka Makarfi w centralnej Nigerii oskarżył chrześcijanina o zbeszczeszczenie Koranu. Spalono tam dziewięc kościołow i pięć innych budynków należących do społeczności chrześcijańskich.

Organizacje misyjne zwracają się do wszystkich chrześcijan z prośbą o modlitwę w intencji nigeryjskich chrześcijan, by prześladowania nie złamały ich i pozwoliły im stać się silniejszymi, w intencji nigeryjskich władz, by potrafiły i chciały załagodzić sytuację, a także w intencji chrześcijańskich misjonarzy, którzy pracują w Nigerii, by Bóg dodał im siły.

Nigeria przeżywa wzrost przemocy na tle religijnym od czasu, gdy w 1999 roku 12 północnych okręgów (czyli 1/3 kraju) przyjęło pełne prawo szariatu. Wielu obserwatorów uważa, iż elita muzułman z północy zdominowała państwową politykę i stopniowo pozbawia władzy chrześcijańskiego prezydenta Nigerii, Olusegun Obasanjo. Do chwili obecnej w wyniku stosowania prawa szariatu w Nigerii zabito około 10 tysięcy osób.

(ChristianPost, CSW)

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040414030023678