Marsz Żywych w Oświęcimiu

Jom HaSzoa jest żydowskim Dniem Pamięci Holocaustu. Odbywa on się w kwietniu - 27 dnia miesiąca Nisan według kalendarza żydowskiego, opartego na kalendarzu księżycowym. Święto to zostało ustanowione 12 kwietnia 1951 roku przez izraelski Parlament – Kneset. Data obchodów związana jest także z powstaniem w getcie warszawskim.
W Izraelu w dzień Jom HaSzoa o godzinie 10.00 przez dwie minuty słychać syreny, które przypominają o ofiarach Holocaustu. W Oświęcimiu zaś, pod bramą z napisem „Arbeit macht frei” rozpoczyna się „Marsz Żywych”. Słychać wtedy dźwięk baraniego rogu (szofaru), który ma pobudzić uczestników do duchowej refleksji. Pochód, złożony z młodzieży żydowskiej przybyłej z całego świata, wyrusza w stronę Brzezinki – do ruin Komór Gazowych Auschwitz II-Birkenau.
„March of the Living” po raz pierwszy odbył się w 1988 roku. Jego pomysłodawcą jest członek Knesetu - Abraham Hirchson. Od kilku lat w Marszu udział bierze także polska, nie-żydowska młodzież.
Marsz to nie tylko milczący pochód, ale także warsztaty i rozmowy między żydowską a polska młodzieżą, na temat tolerancji i Holokaustu. Taki Dialog organizuje m.in. Centrum Żydowskie w Oświęcimiu – w tym roku jest to cykl rozmów o tolerancji, podczas których zapraszani są dyplomaci, twórcy i naukowcy pochodzenia żydowskiego.