Muzułumanie wrócą do katedry w Kordobie?

wto, 20 kwi 2004, 12:46:02

Autor: Barbara Kowalewska

Zrzeszenie Islamskie w Kordobie (Hiszpania) domaga się, aby udostępniono muzułmanom do modlitwy dawny meczet, w którym obecnie znajduje się katolicka katedra. Monsur Escudero, sekretarz generalny Hiszpańskiej Komisji Islamskiej zwrócił się z prośbą o interwencję do władz Watykanu. Stolica Apostolska uznała jednak, że decyzja należy do biskupa Kordoby.

Przez wiele wieków Kordoba, podobnie jak cała południowa Hiszpania, Andaluzja, znajdowała się pod rządami muzułmańskimi. Na miejscy zburzonych kościołów od VIII wieku powstawały meczety. Gdy w XIII wieku Hiszpanie odzyskali Kordobę, w głównym meczecie powstała katedra. Obecne jest to jedna z głównych atrakcji miasta, obrazująca współżycie dwóch kultur - muzułmańskiej i chrześcijańskiej. Pomimo, że meczet częściowo przebudowano, zachował on swoją pierwotną architekturę, która współgra z renesansowymi elementami. To połączenie pozwala wierzyć, że współżycie tych dwóch kultur jest możliwe.

Miasto od wieków słynie z różnorodności religijnej, bezkonfliktowo żyją tam wyznawcy trzech największych religii świata: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.
Licząca obecnie około 500 wiernych społeczność muzułmańska ma do swojej dyspozycji jedynie niewielki meczet. Dlatego tez padła propozycja, aby umożliwiono im korzystanie z dawnego meczetu.

Przedstawiciele Zrzeszenia Islamskiego mają nadzieję, że biskup, do którego należy decyzja, poprze ich dążenia. Zdaniem Monsura Escudero udostępnienie meczetu muzułmanom ukazałoby gotowość Kościoła do dialogu. Jednocześnie podkreśla, że Zrzeszenie nie dąży do całkowitego przejęcia meczetu. Zrzeszenie Islamskie planuje także zwrócić się do władz miasta o uznanie uniwersalnego charakteru budynku.

Władze kościelne Kordoby sceptycznie odnoszą się do tego projektu, argumentując między innymi, że przekształcona na meczet świątynia chrześcijańska Haga Sofia w Konstantynopolu, w której obecnie znajduje się muzeum, mogłaby również zostać udostępniona chrześcijanom i właśnie ona mogłaby stać się w pierwszej kolejności przykładem na wspólną modlitwę chrześcijan i muzułmanów.

Gery.pl za Libertad Digital

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2004042012460269