Chrześcijański Harry Potter

pią, 23 kwi 2004, 00:06:26

Autor: Marcin Pijaczyński

"Hegemonia Harry'ego obalona" "Taylor rzuca wyzwanie fenomenowi J. Rowling", "Nowa Joan Rowling", "Duchowny rzucił zaklęcie na miliony młodych czytelników" - to cytaty z recenzji w "The Times", "The Independent", "The Independent on Sunday", "Daily Telegraph", "Herald" dotyczące  książki, która zdobyła już szturmem rynek w Wielkiej Brytanii. We wtorek w Stanach Zjednoczonych będzie miała miejsce premiera "Zaklinacza cieni" - powieści fantastycznej ochrzczona mianem chrześcijańskiego Harry'ego Pottera.

"Zaklinacz Cieni" to książka autorstwa pastora Grahama Taylora - byłego punka i ex policjanta który zasadniczo pisał swoją ksiązkę "do szuflady" i dopiero namówiony przez rodzinę zdecydował się ją wydać.

Akcja powieści jest oparta o klasyczną walkę dobra ze złem. W XVIII w. toczy się mroczna opowieść o angielskim wikarym o nazwisku Obadiah Demurral, który próbuje kontrolować świat przy użyciu demonów i nieżyjących już ludzi. Demurral to stworzony przez wielebnego Taylora odpowiednik Voldemorta z książek J.K. Rowling. Demurral ma jednak tę przewagę, że jest czystym złem - Szatanem.

Demurral nie chce już oddawać hołdu Bogu, on chce sam być Bogiem. Diaboliczną postać mają powtrzymac trzy nastolatki: Thomas, Kate i Raphah. Poziom przemocy i ilość trupów przewijających się przez strony "Zaklinacza cieni" są porównywalne z ostatnim tomem napisanym przez J. K. Rowling - "Harry Potter i Zakon Feniksa".

Powieść Taylora jest przesycona nawiązaniami biblijnymi. Nie można się oprzeć wrażeniu, że wielebny pisząc tę książkę wychodził z założenia: po co komu magia, gdy wokół dzieją się cuda.

W Wielkiej Brytanii sprzedano 330 tys. egzemplarzy "Zaklinacza cieni". Amerykański wydawca zapłacił pół miliona dolarów za prawa do książki i dwóch kolejnych tomów. Również prawa do sfilmowania powieści zostały sprzedane za 6 mln dolarów.

"Zaklinacz cieni" został wydany także w Polsce przez Wydawnictwo Amber.

Panorama Książki

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040422214126944