Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Ingres nowego Metropolity Wrocławskiego

Dziś, w sobotę II Tygodnia Wielkanocy miał miejsce ingres do - Katedry Wrocławskiej nowego arcybiskupa metropolity wrocławskiego Mariana Gołębiewskiego, który objął metropolię po odejściu na emeryturę kardynała Henryka Gulbinowicza.

Odbyła się uroczysta procesja, w której udział wzięli między innymi: Ich Eminencje Księża Kardynałowie Henryk Gulbinowicz arcybiskup metropolita senior archidiecezji wrocławskiej i Franciszek Macharski arcybiskup metropolita krakowski, Ich Ekscelencje Księża Arcybiskupi Józef Kowalczyk nuncjusz Apostolski w Polsce, Stanisław Gądecki arcybiskup metropolita poznański zastępca przewodniczącego KEP, a także Ich Ekscelencje Księża Biskupi Edward Janiak sufragan wrocławski, Józef Pazdur sufragan senior wrocławski oraz inni arcybiskupi i biskupi.

W archikatedrze na nowego metropolitę czekał tłum wiernych. Obecni byli księża z całej metropolii, a także siostry zakonne.

Decyzję Stolicy Świętej przeczytał biskup Edward Janiak, Wikariusz Generalny Archidiecezji Wrocławskiej. Następnie arcybiskup Marian Gołębiewski podpisał dokumenty stwierdzające kanoniczne objęcie archidiecezji.

Średniowieczny pastorał wręczył nowemu metropolicie arcybiskup Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce. Potem ustępujący metropolita, kardynał Henryk Gulbinowicz zdał sprawozdanie z danych dotyczących Metropolii.

Homagium nowemu metropolicie składali sufragani wrocławscy, księża, siostry zakonne i osoby świeckie. W Liturgii Słowa czytano fragment z Dziejów Apostolskich (Dz 6,1-7)o ustanowieniu pierwszych diakonów. Po psalmie została odśpiewana przez diakona Ewangeli wg św.Jana (J 6,16-21) o tym, jak Jezus chodził po wodzie.

W homili abp. Gołębiewski przedstawił krótki rys historyczny Metropolii. Wspomniał także o św.Teresie Benedykcie od Krzyża i dał ją nam za wskazówkę. Odwołał się również do historii samego Wrocławia. Homilia była kilka razy przerywana oklaskami. Największe brawa otrzymał kardynał Gulbinowicz, gdy nowy arcybiskup wspomniał jego dzieła i serdecznie mu podziękował.

Po homili nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. W modlitwie wiernych szczególnie polecano Kościół, Jego Pasterzy i Wiernych. Po Komunii uroczyście odśpiewano hymn "Ciebie Boga wysławiamy", podczas którego nowy Metropolita przeszedł przez archikatedrę błogosławiąc wiernych.

Po zakończeniu Mszy przemawiali gosćie zaproszeni na uroczystość. Przemówienia wygłaszali m.in.:biskup Tadeusz Rybak ordynariusz legnicki, wojewoda dolnośląski Stanisław Łopatowski, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i inni. Na koniec uroczystości nowy metropolita pobłogosławił wiernych.

Życzymy Jego Ekscelencji wielu lat owocnej i błogosławionej pracy dla Dolnego Śląska, zdrowia, pomyślności, a przedewszytkim aby stał się "Ad Imaginem Tuam" ("Na Obraz i Podobieństwo Twoje" - wezwanie biskupie).Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040424143431988

No trackback comments for this entry.
Ingres nowego Metropolity Wrocławskiego | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Ingres nowego Metropolity Wrocławskiego
mateuszwroc sob, 24 kwi 2004, 17:21:56
Dziękuję Adminowi za polonistyczną poprawę tekstu. Po poprawach podoba mi się bardziej. Jednak tak podniosłej uroczysctości nie da sie w pełni opisać żadnymi słowami. Ingres bardzo mi się podobal i ufam, że podobał się także osobom, które były tam osobiście lub oglądały wejście nowego metropoity za pośrednictwem TV Trwam.

---
"Mt 16;17-19"-ziarno, z którego wyrosła cała prawdziwa nauka Świętej Matki Kościoła Rzymsko-Katolickiego.
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń