Albo aborcja albo komunia

sob, 24 kwi 2004, 19:31:00

Autor: Joanna Gacka

- Politycy, którzy popierają aborcję nie mogą przystępować do sakramentu Eucharystii, a księża powinni odmawiać im komunii - powiedział kardynał Francis Arinze, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Kardynał w sposób jasny przedstawił to stanowisko podczas konferencji prasowej, poświęconej przezentacji dokumentu "Redemptionis Sacramentum".

W odpowiedzi na pytania dziennikarzy dotyczące kwestii udzielania komunii pro-aborcyjnym politykom, kardynał powiedział krótko - Jeśli dana osoba z jakichś powodów nie powinna przystępować do komunii, kapłan nie powinien jej udzielać. I to jest właśnie odpowiedź.

Kardynał wyjaśnił też, że jedynym wyjątkiem jest sytuacja zaskakaująca księdza, w której "nie ma on czasu, by się zastanowić".

Jeden z dziennikarzy zapytał także o konkretną sytuację dotyczącą kandydata na prezydenta USA, Johna Kerry'ego.

- Reguły Kościoła w tej sprawie są jasne - odpowiedział Arinze - w Stanach Zjednoczonych istnieje kościół katolicki i są tam biskupi. Niech oni zajmą się interpretacją tych reguł na własnym terenie.

John Kerry, opowiadając się za prawem do aborcji, jest jednocześnie praktykującym katolikiem. Kontrowersje w amerykańskim wokół osoby kandydata Partii Demokratycznej wzrosły ostatnio, po tym gdy Kerry  zapowiedział, że po swoim zwycięstwie mianuje na stanowiska w Sądzie Najwyższeym USA sędziów, którzy mają taki sam pogląd na tę sprawę. Tymczasem stanowisko amerykańskich biskupów dotyczących udzielania mu komunii nie było do tej pory jednoznaczne.

Zobacz też:
John F. Kerry może przystępować do komunii
Kardynał George: komunia dla senatora Kerry

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040424175748382