Zdekodowany "Kod Leonarda da Vinci"

wto, 4 maj 2004, 12:04:03

Autor: Barbara Kowalewska

Bestselerowa powieść "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna nadal wzbudza liczne kontrowersje i głosy krytyki ze strony środowisk chrześcijanskich. Pierwszą książkę,  "Oszustwo da Vinci" poświęconą nierzetelności historycznej autora napisał Carl Olson. A niedawno powstała następna publikacja piętnująca antykatolicyzm Browna, "Dekodowanie da Vinci" napisana przez Amy Welborn.

Autorka jest redaktorem katolickiego pisma "Our Sunday Visitor" (Gość Niedzielny) i autorką licznych książek, między innymi serii apologetycznej dla młodzieży "Prove it!" ("Udowodnij to!").

Amy Welborn twierdzi, że książka Browna jest zdecydowanie fikcją literacką, jednakże w ramach tejże fikcji autor umieszcza fakty i teorie, które dotyczą historii, religii i sztuki, prezentując je jako rzeczywistość a nie świat wyobraźni. Uważa ona również, że posługiwał się on niewiarygodnymi źródłami, a jego wypowiedzi, że jakoby odkrył "zaginioną historię" mogą mylić czytelkników, których wiedza na temat historii chrześcijanstwa jest zbyt uboga, aby sami mogli odróżnić prawdę od fałszu.

Jak dowodzi Welborn źródła, z których korzystał Brown są to głównie dokumenty gnostyczne, powstałe najwcześniej w I w n.e. Brown nie wziął pod uwagę Nowego Testamentu i z tego powodu, zdaniem autorki "Dekodowania da Vinci", nie można traktować poważnie jego teorii na temat początków chrześcijaństwa.


Podobnie jak w książce Olsona wzburzenie autorki wzbudziła historia o małżeństwie Jezusa z Marią Magdaleną oraz stwierdzenie, że Jezus zostal uznany za Syna Bożego dopiero w 325 roku. Uznała ona również za niepokojącą teorię, że Kościół ukrywa prawdę o życiu Chrystusa oraz demonizuje postać Marii Magdaleny.


Nieścisłe okazują się też teorie na temat sztuki Leonarda da Vinci. Autorka wskazuje przede wszystkim na niewłaściwe używanie "da Vinci" jako nazwiska artysty, podczas gdy jest to nazwa miasta, z którego pochodził. "Ktoś, kto uważ się za eksperta od sztuki i nazywa artystę da Vinci jest równie wiarygodny jak osoba uważająca się za historyka Kościoła i nazywająca Jezusa - z Nazaretu" powiedziała Amy Welborn.

(Zenit)

Zobacz recenzję książki "Kod Leonarda da Vinci"

Zobacz inne artykuły dotyczące książki "Kod Leonarda da Vinci"

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040504120403574