Hiszpański rząd na cenzurowanym

czw, 6 maj 2004, 12:00:53

Autor: Barbara Kowalewska

Podczas rozpoczęcia odbywającej się w Madrycie 82 sesji plenarnej Episkopatu Hiszpanii kardynał Antonio Maria Rouco Varela powiedział biskupom i dziennikarzom, że Kościół powinien zająć stanowisko wobec posunięć nowego rządu, któremu przewodzi Jose Luis Rodriguez Zapatero. Głownymi z poruszanych przez metropolitę Madrytu kwestii były małżeństwa homoseksualne, aborcja oraz lekcje religii w szkołach.

W kwestii zmiany statusu lekcji religii w hiszpańskich szkołach, proponowanej przez rząd, kardynał uznał, że prawo do edukacji religijnej zostało przyznane i zatwierdzone w dokumencie podpisanym przez Watykan i rząd Hiszpanii. Podkreślił również, że biskupi wierzą w możłiwośc dialogu z rządem w tej kwestii, gdyż konieczność edukacji powinna byc ponad wszelką polityką.


Arcybiskup Rouco powiedział też, że legalizacja związków homoseksualnych nie może byc jednoznaczna z przyznaniem tym związkom takich samych praw, jakie przysługują tradycyjnemu małżeństwu. Podkreślił, że małżeństwo między osobami tej samej płci jest całkowicie sprzeczne z doktryną Kościoła katolickiego. Pomimo tego Kościół nie ignoruje praw par homoseksualnych i stara się wspomagać je duchowo, powiedział arcybiskup.


W swojej wypowiedzi nawiązał również do alarmująco wysokiego wskaźnika wykonywanych w Hiszpanii aborcji (w zeszłym roku było to 80 tysięcy przypadków), krytykując planowaną liberalizację przepisów w tej kwestii.


Wspomniał również o zamachach 11 marca i podkreślił, że "używanie imienia Boga aby usprawiedliwic akcje terrorystyczne jest szczytem bluźnierstwa, jest poważną profanacją oraz instrumentalizacją religii oraz najbardziej radykalną negacją prawdziwej wiary w Boga Stworzyciela człowieka".

Źródło: ACI

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040506120053485