Czy płód czuje ból?

czw, 13 maj 2004, 13:47:36

Autor: Barbara Kowalewska

Czego doświadcza nienarodzone dziecko? Kiedy człowiek staje się człowiekiem? Są to pytania jakie często sobie zadajemy obserwując toczące się polemiki wokół tematów takich jak aborcja, klonowanie i badania przeprowadzane na embrionach.  Starał się odpowiedzieć na nie włoski naukowiec, dr Carlo Bellieni w swojej książce "Powstanie ja: ból, pamięć, pragnienie, sny płodu". O książce i zawartych w niej argumentach i przykładach opowiedział też w wywiadzie udzielonym agencji Zenit.

Dr Bellieni twierdzi, że zostało naukowo udowodnione, że płód czuje ból i to w większym stopniu niż narodzone już dziecko, gdyż nie ma jeszcze wypracowanych strategii obrony przed nim. Już w połowie ciąży wszelkie bodźce są przez płód odbierane. Dlatego też włoski naukowiec uważa, że płód jest "małym pacjentem", co mogliby potwierdzić neonatolodzy z całego świata, którzy odbierają porody wcześniaków i z pomocą wyszukanych inkubatorów pomagają im przeżyć.

Płód oprócz tego, że odczuwa ból ma wykształcone też narządy zmysłów. Znajdując się jeszcze w macicy czuje smak i zapachy, słyszy też dźwięki. Pamięta je, gdy już się urodzi. Nauka potwierdza też, jak informuje dr Bellieni, że płód po 30 tygodniu ciąży śni.

Dowodem na percepcję zmysłową płodu, według autora książki, jest chociażby fakt, że dziecko zaraz po narodzinach rozpoznaje głos matki i odróżnia go od obcych głosów. Nie można uznać, że dopiero w momencie narodzin człowiek staje się człowiekiem. "W rzeczywistości po narodzinach, z fizycznego punktu widzenia, zmienia się naprawdę niewiele: powietrze dostaje się do płuc, przerwany zostaje dopływ krwi z łożyska czy zmienia się krążenie krwi w sercu, ale niewiele więcej" powiedział dr Bellieni.

Włoski naukowiec podkreśla również, że sam fakt posiadania przez każdą żywa istotę odrębnego i unikalnego DNA sprawia, że jest ona godna szacunku, bez względu na to w jakim jest wieku, ile waży i jak wygląda. "Szacunek to tych małych dzieci jest natychmiastowy i uczy, że ich wartość (nasza wartość) nie zależy od rzeczy względnych: zależy jedynie od samego istnienia i stanowienia części tego szczebla natury, który nazywany ludzkością".

(Zenit)

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040513134736753