Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Jak zostać biblistą?

Pytania i odpowiedzi

Jakie studia najlepiej wybrać, by móc w przyszłości zajmować się badaniem Biblii i tematyką biblijną? Gdzie można kupić czy choćby przeczytąc Biblię (lub jej fragmenty) w językach oryginalnych?Na pytanie nadesłane przez Czytelnika odpowiada biblista i z KUL - Roman Zając

Studia biblistyczne w Polsce są możliwe w ramach studiów teologicznych, podczas których dyscypliny z zakresu biblistyki są wśród innych przedmiotów. Biblią można zająć się w większym zakresie, wybierając seminarium z biblistyki. Na KUL-u po studiach magisterskich z teologii, można rozpocząć czteroletnie specjalistyczne studia doktoranckie na Instytucie Nauk Biblijnych. Główny nacisk kładziony jest tam na filologię biblijną (a więc naukę j. hebrajskiego, greckiego koine, aramejskiego, syryjskiego, koptyjskiego, ugaryckiego).

Ogólnie rzecz biorąc, biblistyka stawia sobie za cel ustalenie tekstu krytycznego i poprawne odczytanie treści objawienia Bożego (orędzia) zawartego w Biblii, z uwzględnieniem przyjętych zasad hermeneutycznych. W największym uproszczeniu zasady analizy Biblii uwzględniają dwa aspekty tekstu: literacki (ludzki) oraz teologiczny (związany z natchnieniem). Współcześnie biblistyka stanowi bardzo rozwiniętą dziedzinę wiedzy obejmującą wiele dyscyplin, m.in. filologię biblijną, egzegezę, historię starożytną, krytykę tekstu, hermeneutykę, teologię biblijną, archeologię i geografię biblijną, historię biblistyki, metodologię biblijną, qumranologię i apokryfistykę, a także wiele innych pokrewnych dziedzin.

Znając języki oryginalne, można korzystać z opracowanych przez specjalistów tekstów, publikowanych jako wydania krytyczne. Najbardziej godne polecenia wydania - to Biblia Hebraica Stuttgartensia (tekst hebrajski) i Grecki Nowy Testament w opracowaniu Nestle'a i Alanda. Zawierają one bogaty aparat krytyczny pokazujący różne wersje lekcji biblijnych, występujących w różnych kodeksach i papirusach (są bowiem drobne różnice wynikające z różnych przyczyn). Oczywiście tłumaczenia są zawsze na podstawie tekstów krytycznych.

Wydania krytyczne można kupić w wielu księgarniach. Na przykład w księgarni Towarzystwa Biblijnego w Warszawie przy Nowym Świecie (teraz chyba jest nieco inny adres, więc radzę wejść na stronę Towarzystwa Biblijnego i poszukać). W księgarni tej można kupić praktycznie wszystko, jeśli chodzi o Biblię. Poza tym są księgarnie katolickie, w których coraz częściej można kupić takze wydania Biblii w językach oryginalnych. Osobom nie znającym jeszcze zbyt dobrze tych języków warto polecić wydane przez "Vocatio" tłumaczenia interlinearne, to znaczy: polsko- grecki Nowy Testament i polsko-hebrajski Pięcioksiąg.

Również w internecie są dostępne bezpłatnie bardzo dobrej jakości teksty w językach oryginalnych - najważniejsze kodeksy hebrajskie z tekstem masoreckim oraz teksty greckie. Są one upublicznianie (po korektach i opracowaniach) przez entuzjastów Biblii lub szkoły biblijne.

Obecnie nie ma także problemu z nabyciem podręczników do nauki języków biblijnych. Osobom pragnącym poznać podstawy języka hebrajskiego szczególnie polecam podręcznik wydany z kasetą audio: Wprowadzenie do hebrajszczyzny biblijnej (Giovanni Deiana, Ambrogio Spreafica, opracowanie wersji polskiej Stanisław Bazyliński).Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/2004051517424276

No trackback comments for this entry.
Jak zostać biblistą? | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń