Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Sześcioro nowych świętych

Papież Jan Paweł II kanonizował dzisiaj sześcioro błogosławionych. Wśród nich jest Włoszka Joanna (Gianna) Beretta Molla, która będąc w ciąży nie zgodziła się na dokonanie operacji nowotworu, mogła ona bowiem zaszkodzić jej nienarodzonemu dziecku, mimo zagrożenia życia nie zgodziła się także na aborcję. Pozostali swięci to Paula Elżbieta Cerioli, Hannibal Di Francia i Alojzy Orione z Włoch, Józef Manyanét y Vives z Hiszpanii oraz Nimatullah Al-Hardini z Libanu.

Troje z sześciorga nowych świętych w bardzo bliski sposób związanych było z dziećmi i rodziną. Oprócz  Joanny Molla (1922-1962, na zdjęciu), matki czwórki dzieci i lekarza ginekologa, która postanowiła oddać swoje życie by mogła urodzić się jej córka, w szczególny sposób poświęciła się najmłodszym Paula Cerioli (1816-1865) - po wczesnej śmierci własnych dzieci, opiekowała się sierotami i była współzałożycielką zgromadzenia sióstr Świętej Rodziny, które zajmowały się wychowywaniem dzieci z ubogich rodzin.

Życie rodzinne, budowana na wzór Świętej Rodziny z Nazaretu było myślą przewodnią nowego świętego z Hiszpanii. Ksiądz Józef Manyanét y Vives (1833-1901) poświęcił się rozwojowi chrześcijańskiego życia rodzinnego.

Pozostała trójka nowych swiętych pracowała z ludźmi najuboższymi i pochodzącymi z marginesu społecznego. Alojzy Orione (1872-1940) jest założycielem Małego Dzieła Boskiej Opatrzności - orionistów, którzy zajmują się pomocą biednym, opuszczonym i ofiarom kataklizmów. Hannibal Di Francia  (1851-1927) zajmował się organizowaniem hospicjów, przytułków i sierocińców dla odrzuconychj przez wszystkich osób ze społecznego marginesu. Utworzył Unię kapłanów na rzecz ubogich, która z czasem przekształciła się w misjonarskie zgromadzenie rogacjonistów. Nimatullah Al-Hardini (1808-1858) był zakonnikiem obrządku wschodniego. Założył też bezpłatną szkołę dla ubogiej młodzieży, pracował także z przyszłymi księżmi, wykazując się wielkiem hartem ducha i opierając się prześladowaniom jakie wówczas miały miejsce w jego kraju.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040516132937905

No trackback comments for this entry.
Sześcioro nowych świętych | 2 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
malgosia pon, 17 maj 2004, 22:58:37
uscisleL:
sw.Joanna Molla zostala w czasie 4 ciazy zoperowana-miala usunietego wlokniaka z narzadow rodnych. Owczesny poziom medycyny nie gwarantowal bez usuniecia calkowitego macicy pelnego wyleczenia nowotowru. Molla ,sama lekarz pediatra, calkowicie swiadoma swoich decyzji nie zgodzila sie na takie rozwiazania. Wiedziala ze proces fizjologiczny jakim jest rozwoj ciazy negatywnie wplynie na szwy blizny zlokalizowane z takim a nie innym mijescu. Kiedy probowano jej wytlmaczyc ze ma jeszcze troje dzieci dla ktorych ma zyc ona powiedziala ze zycie jej dziecka tez jest wazne i ze dziecko ma byc przede wszystkim ratowane. Przed porodem posprzatala generalnie cale mieszkanie a do siostr poloznych powiedziala ze idzie do szpitala aby nie wrocic. Wiedziala doskonale co ja czeka i nie robila szumu wokol tego tak ze jej maz nie byl do konca zorientowany z powagi sytacji, mimo ze cigale modlono sie o zycie i matki i dziecka.
Krwotoki po cesarkim cieciu i stan zapalny w otrzewnej byly bezposrednia przyczyna smierci. Konala tydzien, na jej zyczenie tuz przez smiercia przeniesiona ja do domu i tam wsrod domownikow odeszla.
W dwa lata pozniej umarla jedna z trzech corek Mollow (druga w kolejnosci).
Zrozpaczony maz i ojciec, inzynier Molla zbudowal grobowiec dla zony i corki ze zlota posadzka. Byl przeciwny rozpoczeciu procesu beatyfikacyjnego. Ustapil pod naciskiem biskupa. Twierdzil ze nie przypuszczal ze zyl ze swieta kobieta choc dla niego byla ona niezwykla.
 
 • Sophie wto, 18 maj 2004, 08:38:23

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń