Sześcioro nowych świętych

nie, 16 maj 2004, 13:29:37

Autor: Stanisław Pełka

Papież Jan Paweł II kanonizował dzisiaj sześcioro błogosławionych. Wśród nich jest Włoszka Joanna (Gianna) Beretta Molla, która będąc w ciąży nie zgodziła się na dokonanie operacji nowotworu, mogła ona bowiem zaszkodzić jej nienarodzonemu dziecku, mimo zagrożenia życia nie zgodziła się także na aborcję. Pozostali swięci to Paula Elżbieta Cerioli, Hannibal Di Francia i Alojzy Orione z Włoch, Józef Manyanét y Vives z Hiszpanii oraz Nimatullah Al-Hardini z Libanu.

Troje z sześciorga nowych świętych w bardzo bliski sposób związanych było z dziećmi i rodziną. Oprócz  Joanny Molla (1922-1962, na zdjęciu), matki czwórki dzieci i lekarza ginekologa, która postanowiła oddać swoje życie by mogła urodzić się jej córka, w szczególny sposób poświęciła się najmłodszym Paula Cerioli (1816-1865) - po wczesnej śmierci własnych dzieci, opiekowała się sierotami i była współzałożycielką zgromadzenia sióstr Świętej Rodziny, które zajmowały się wychowywaniem dzieci z ubogich rodzin.

Życie rodzinne, budowana na wzór Świętej Rodziny z Nazaretu było myślą przewodnią nowego świętego z Hiszpanii. Ksiądz Józef Manyanét y Vives (1833-1901) poświęcił się rozwojowi chrześcijańskiego życia rodzinnego.

Pozostała trójka nowych swiętych pracowała z ludźmi najuboższymi i pochodzącymi z marginesu społecznego. Alojzy Orione (1872-1940) jest założycielem Małego Dzieła Boskiej Opatrzności - orionistów, którzy zajmują się pomocą biednym, opuszczonym i ofiarom kataklizmów. Hannibal Di Francia  (1851-1927) zajmował się organizowaniem hospicjów, przytułków i sierocińców dla odrzuconychj przez wszystkich osób ze społecznego marginesu. Utworzył Unię kapłanów na rzecz ubogich, która z czasem przekształciła się w misjonarskie zgromadzenie rogacjonistów. Nimatullah Al-Hardini (1808-1858) był zakonnikiem obrządku wschodniego. Założył też bezpłatną szkołę dla ubogiej młodzieży, pracował także z przyszłymi księżmi, wykazując się wielkiem hartem ducha i opierając się prześladowaniom jakie wówczas miały miejsce w jego kraju.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040516132937905