Kryzys rodziny to kryzys tożsamości Europy

pon, 17 maj 2004, 14:46:00

Autor: Barbara Kowalewska

Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary kardynał Joseph Ratzinger powiedział na zorganizowanej przez włoski Senat ceremonii, że kryzys rodziny w Europie może doprowadzić do utraty jej tożsamości. Jedynym ratunkiem w tej sytuacji są wartości chrześcijańskie, stwierdził kardynał.

Dwa tygodnie po rozszerzeniu Unii Europejskiej o dziesięć państw kardynał Ratzinger stwierdził, że w momencie swojego rozkwitu Europa wydaje się "być opustoszała wewnętrznie" i że kryzys ten stanowi poważne zagrożenie dla jej tożsamości. Kardynał powiedział, że w Europie obecnie można zaobserwować brak spojrzenia w przyszłość. "Dzieci, które są przyszłością, postrzegane są jako zagrożenie dla teraźniejszości", zaobserwował.


Zdaniem kardynała Europa zbudowała swój wizerunek na bazie biblijnego związku jakim jest małżeństwo między kobietą i mężczyzną i "przestałaby być Europą, gdyby ta podstawowa komórka społeczeństwa zniknęła lub została w znacznym stopniu zmieniona".

- Karta Podstawowych Praw (Unii Europejskiej) mówi o prawie do małżeństwa, ale nie odnosi się w żaden sposób do jego ochrony prawnej czy moralnej ani nawet nie definiuje go w sposób precyzyjny -  stwierdził kardynał Ratzinger - Jest to szczególnie istotne zważywszy na wszechobecne zagrożenia, takie jak coraz łatwiejsze procedury rozwodowe czy konkubinat.

W kwestii małżeństw homoseksualnych kardynał powiedział tylko, że "wraz z tą tendencją wychodzimy już poza historię moralną ludzkości".

Na zakończenie przemówienia kardynał stwierdził, że "aby przeżyć Europa potrzebuje, bez wątpienia krytycznej i pokornej, akceptacji samej siebie".

(Zenit)

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040517144600714