Księża mogą pomóc kobietom po aborcji

wto, 18 maj 2004, 16:33:02

Autor: Stanisław Pełka

Księża powinni być "mniej nerwowi" w posłudze duszpasterskiej tym kobietom, które dokonały aborcji - powiedziała Clare McCullough, organizująca rekolekcje dla kobiet, które zabiły własne, nienarodzone dziecko. Duchowni - według niej - potrzebują więcej informacji na ten temat, gdyż to oni właśnie mogą najbardziej pomóc kobietom będącym w szoku poaborcyjnym. 

Około 20 kobiet wzięło udział w specjalnie zorganizowanych rekolekcjach dla kobiet, które dokonały aborcji. Do centrum rekolekcyjnego w Londynie przybył również jeden mężczyzna, który - jak wyznał - jest moralnie odpowiedzialny za śmierć swojego dziecka w wynniku aborcji.

Clare McCullough, organizatorka rekolekcji, powiedziała, że wiele katoliczek nie ma nawet świadomości tego, że aborcja oznacza ekskomunikę z Kościoła katolickiego. Natomiast te, które posiadają taką wiedzę, nie orientuje się w ogóle w tym, że mogą wrócić do Kościoła w wyniku sakramentu spowiedzi i pojednania. Jednak prawie każda z tych kobiet potrzebuje pomocy duszpasterskiej, a często i wsparcia psychologa lub psychoterapeuty.

Kiedyś tylko biskup miejsca mogł udzielić takiego rozgrzeszenia - twierdzi Clare McCullough - ale dzisiaj prawo takie posiada każdy kapłan. "Nie krytykuję kary ekskomuniki za zabójstwo, ponieważ jest to bardzo poważny czyn. Jednak Kościół katolicki czeka z otwartymi ramionami na wszędzie tam, gdzie są kobiety, które po dokonaniu aborcji pragną pojednać się z Bogiem i Kościołem".

Katolicka organizacja "Good Counsel Network", w której pracuje Clare McCullough, od 20 lat zajmuje się pomocą duszpasterską tym kobietom, które dokonały aborcji, specjalizując się głównie w organizowaniu rożnego rodzaju rekolekcji. Jednodniowe i darmowe rekolekcje otwarte są nie tylko dla katoliczek, ale dla kobiet różnych wyznań, które po dokananiu aborcji, pragną uporządkować sprawy swojego sumienia. 

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040518163302181