Żydzi obchodzą Pięćdziesiątnicę

śro, 26 maj 2004, 13:07:03

Autor: Joanna Gacka

Wyznawcy judaizmu obchodzą dziś święto Szawuot (Pięćdziesiątnicę) - jedno z trzech najważniejszych żydowskich świąt, pamiątkę otrzymania od Boga Tory. Święto to ma również charakter rolniczy, wywodzi się z obrzędu składania w Świątyni ofiary z pierwszych pszenicznych żniw.

Szawuot jest jedynym świętem, nie związanym z określoną datą (lub zakresem dat). Przypada zawsze w pięćdziesiątym dniu po święcie Paschy (Pwt 16:9-10). 

Na czas święta Shavu'ot synagogi przystrajane są kwiatami i liśćmi, co symbolizować ma z jednej strony zieleń góry Synaj, ale tez zwracać uwagę na pierwotnie rolniczy charakter święta. Powszechnie obserwowany jest również obyczaj spożywania w trakcie święta Shavu'ot dań mlecznych oraz słodyczy na miodzie - ma to upamiętnić Bożą obietnicę wprowadzenia ludu Izraela do krainy mlekiem i miodem płynącej.

To także czas pielgrzymek do Jerozolimy. Tysiące rodzin żydowskich pielgrzymuje pod Ścianę Płaczu. Nawiedzają też grób króla Dawida, który według tradycji zmarł właśnie w święto Szawuot. Zapalają tam 150 świec na pamiątkę liczby dawidowych Psalmów.

Tego dnia w synagogach odczytuje się fragmenty Pięcioksięgu i Księgi Rut, a czteroletni chłopcy rozpoczynają naukę Tory.

Panorama Religii

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040526130703752