Bóg ma Was dosyć!

śro, 2 cze 2004, 23:17:32

Autor: Joanna Gacka

- Kościół jest otwarty w niedzielę. Nie możecie wciąż tylko prosić Jezusa, by dla was coś robił. Nie możecie wciąż tylko mówić że Bóg znajdzie drogę. Bóg ma was dosyć! - powiedział Bill Cosby, jeden z najsłynniejszych czarnoskórych komików, podczas gali zorganizowanej z okazji 50 - lecia wyroku amerykańskiego Sądu Najwyższego, znoszącego segregację rasową w szkołach. Ostre przemówienie człowieka, który jest "symbolem sukcesu Afroamerykanów" wywołało liczne kontrowersje.

Cosby, zaproszony na uroczystość jako laureat nagrody za działania charytatywne zaskoczył wszystkich, którzy spodziewali się lekkiej, łatwej i przyjemnej przemowy. 67-letni komik zaatakował czarnych Amerykanów, szczególnie tych żyjących w biedzie, z socjalnych zasiłków. Zarzucił im brak ambicji i odpowiedzialności za swoje czyny, złe wychowywanie dzieci, swobodny stosunek do seksu skutkujący wczesnym i nieplanowanym macierzyństwem oraz życie na koszt innych i nie korzystanie z wywalczonych w latach 50-tych praw.

- Pięcioro, sześcioro dzieci - jedna kobieta - ośmiu dziesięciu mężczyzn - mężów, facetów czy jakoś tak. Szybko będziecie musieli nosić przy sobie karty z kodem DNA, żeby wiedzieć z kim idziecie do łóżka, bo może to być wasza babcia. To nie jest niemożliwe! Jeśli ty masz dziecko w wieku lat 12 a twoje dziecko zostaje matką w wieku lat 13 to ile ty masz lat zostając babcią? No właśnie - już w wieku 12 lat możesz się przespać ze swoja babcią. A jak są traktowane dziewczęta, które chcą zachować swoje dziewictwo? Kim są ci chorzy czarni ludzie i kto ich wychowywał tak, że nie potrafią być cicho w takich sytuacjach? To jest jak choroba! - mówił Cosby o seksualnej swobodzie nastolatków i powszechnym w ubogich czarnych dzielnicach zjawisku wczesnego macierzyństwa.

Amerykański komik odniósł się także krytycznie do często padających sugestii, jakoby Afroamerykanie byli zamykani w więzieniach ze względów politycznych, czy z powodu rasizmu.

- To nie są więźniowie polityczni - to ludzie, którzy chodzą i kradną puszki Coca-Coli. Owszem, ludzie są zabijani strzałem w głowę za kradzież kawałka ciastka i potem mówimy, że policjant nie powinien strzelać. Ale co u diabła ten zastrzelony robił wcześniej ze skradzionym ciastkiem w ręku? (...) Mówię też o tych ludziach, którzy rozpaczają widząc syna w pomarańczowym więziennym ubraniu. Ale gdzie byliście gdy wasz syn miał 2 lata? Gdzie byliście gdy miał lat 12? Gdzie byliście gdy skończył lat 18 i jak to się stało, że nie wiedzieliście że ma pistolet. Gdzie jest teraz ojciec tego chłopaka?

- Ludzie zakładają ubrania na lewą stronę - czy to nie jest znak, że coś jest nie tak? Ludzie chodzą w czapeczkach tył naprzód, w spodniach z krokiem poniżej kolan. Czy to ma coś oznaczać, czy po prostu czekacie aż Jezus podciągnie wam te spodnie? Czy to coś oznacza jeśli dziewczyna nosi sukienkę odsłaniającą krocze i ma całe ciało poprzebijane kolczykami? Z jakiej części Afryki przyszła ta moda? Ci ludzie nie są Afrykanami, oni nie mają pojęcia o Afryce.

Cosby, który w swoich programach i książkach kładł ogromny nacisk na kwestie wychowawcze, wiele miejsca poświęcił rodzicom.

- Ci ludzie nie wychowują. Oni po prostu kupują rzeczy dla swoich dzieci. Wydają pieniądze na gadżety zamiast na edukację swojego potomstwa. Potem ich dzieci nie potrafią mówić po angielsku. Winiłem za to dzieci, zanim nie usłyszałem jak mówią ich rodzice. Wszyscy oprócz nich wiedzą, że jest ważne by dobrze mówić po angielsku. Nie da się być lekarzem mówiąc tak niepoprawnym językiem.

Cosby nie oszczędził też wywodzących się często z nizin społecznych sportowców - multimilionerów, mówiąc że często nie umieją ani czytać ani się podpisać.
- Nie można wszystkiego zwalać na białych, oni z nami nie mieszkają - mówił Cosby.

Przemówienie Cosby'ego wywołało różne reakcje. Kwesi Mfume, prezydent największej organizacji zajmującej się prawami mniejszości etnicznych w Ameryce - The National Association for the Advancement of Colored People (NAACP) - tuż po przemówieniu komika przyznał, że choć ciężko było mu słuchać twardych słów, to jednak zgadza się z większością z nich. Wiele osób zarzuciło jednak Cosby'emu nieznajomość realiów życia w ubogich czarnych rodzinach i przemawianie z pozycji bogatego człowieka sukcesu. Pojawiły się także oskarżenia o to, że "jest po stronie białych".

Na amerykańskich forach dyskusyjnych, gdzie temat wystąpienia Cosby'ego jest od tygodnia jednym z głównych wątków dyskusji, równie często jak krytyka pojawia się przekonanie, że wypowiedziane przez niego słowa powinny przede wszystkim skłonić ludzi do zastanowienia się nad odpowiedzialnością za samych siebie - bez względu na kolor skóry.

"Bóg dał nam rozum, byśmy mogli odróżniać dobro od zła i byśmy umieli brać odpowiedzialność za nasze czyny. Wielu Afroamerykanów chodzi ciągle do kościoła ale zdaje się nie ma pojęcia, co właściwie od Boga dostali. Dlatego ciągle chcą od niego kolejnych cudów, które mają uchronić ich przed konsekwencjami głupich i złych czynów. Cosby ma rację - Bóg jest zmęczony takimi ludźmi" - napisał jeden z internautów.

(Washington Post, Stranger Cosmos)

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040602231732296