Krytyczne słowa na Katholikentag

czw, 17 cze 2004, 14:06:17

Autor: Jerzy Piątek

Kontrowersyjny teolog i psychoanalityk Eugen Drewermann zarzucił katolickim biskupom bezradność wobec problemów i zjawisk współczesnego świata. Według niego zarówno papież jak i biskupi nie mają tak naprawdę nic do powiedzenia na temat wojny, neoliberalizmu czy migracji. - Papież bez słowa komentarza na temat wojny w Iraku przyjmuje na audiencji prezydenta George'a W. Busha - dziwił się Drewermann.

Krytyczne słowa padły przy okazji obchodzonego dziś w Ulm (Niemcy) 95. Dnia Niemieckich Katolików (Katholikentag). Drewermann, któremu papież zakazał nauczania teologii i odprawiania Eucharystii, wziął dziś udział w dyskusji na temat kryzysu papiestwa. Partnerem w rozmowie był francuski biskup Jacques Gaillot, który w 1995 roku został zdjęty z urzędu w diecezji Evreux. Powodem była krytyka celibatu i stosunku Koscioła Katolickiego do homoseksualistów. Gaillot z nakazu Jana Pawła II został przeniesiony do Afryki, do zarządzania diecezją Partenia na... Saharze.

Francuski duchowny nawoływał dziś do głębszego dialogu pomiędzy religiami oraz domagał się większego udziału świeckich w kościelnych instytucjach. - Chrześcijanie potrafią sami myśleć, nie trzeba im pomagać - przekonywał Gaillot. Również Drewermann opowiadał się jasno za większymi prawami wierzących. - Co stoi na przeszkodzie, abyśmy to my sami, jako Lud Boży, wybierali papieża? - pytał. - Musimy pokonać Kościół Katolicki, aby stać się w pełni chrześcijanami. Czasem trzeba będzie zmóc samo chrześcijaństwo, aby dotrzeć do Boga.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040617140617145