Zapatero w Watykanie

pon, 21 cze 2004, 19:24:48

Autor: Joanna Gacka

Premier Hiszpanii, José Luis Rodriguez Zapatero złożył oficjalną wizytę w Watykanie. Głównym tematem podjętym przez papieża podczas wizyty określonej przez rzecznika socjalistycznego rządu Hiszpanii jako czysto "protokolarna", były relacje państwo - Kościół w tym kraju.

W piątek, podczas spotkania z nowym ambasadorem Hiszpanii w Watykanie Jan Paweł II wyraźnie przypomniał katolickie stanowisko w niektórych sprawach etycznych, wywołujących ostatnio kontrowersje na linii episkopat - rząd. Chodzi tu przede wszytskim o ochronę ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, legalizację związków homoseksualnych oraz kwestię obecności religii w szkołach. Stanowcze słowa papieża odbiły się szerokim echem w hiszpańskiej prasie i a także w środowiskach rządowych.

Podczas dzisiejszej wizyty Jan Paweł II zapewnił swojego gościa "o współpracy w wysiłkach na rzecz pokoju i duchowego postępu społeczeństw, a także gdy chodzi o wykorzenianie terroryzmu i wszelkich form przemocy czy o zaspokajanie słusznych potrzeb osoby ludzkiej, wraz z jej godnością, prawami i swobodami". Według oświadczenia Joaquina Navarro Vallsa, wydanego po zakończeniu spotkań Zapatero w Watykanie, ich gównym tematem były "relacje między panstwem a kościołem w świetle porozumienia między Stolicą Apostolską a Hiszpanią zawartego w 1979 roku, a także wymiana poglądów na temat sytuacji międzynarodowej ze szczególnym uwzględnieniem spraw europejskich oraz związanych z Ameryką Łacińską".

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040621192448426