Biskup-gej musi odejść

śro, 23 cze 2004, 14:00:33

Autor: Stanisław Pełka

Gene Robinson, pierwszy anglikański biskup żyjący w stałym związku homoseksualnym został nieprawidłowo wyświęcony i musi zostać pozbawiony urzędu, by Wspólnota Anglikańska nie podzieliła się - takie żądanie przedstawił prymas Zachodnich Indii, arcybiskup Drexel Gomez.

Ultimatum arcybiskupa Gomeza, członka Komisji Lambeth założonej przez arcybiskupa Canterbury, może doprowadzić do zerwania kruchego rozejmu między wojującymi frakcjami, rozzłościć liberałów i jeszcze bardziej spolaryzować stanowiska oponentów.

Do tej pory nie zdarzyło się pozbawienie urzędu biskupa, który już został ordynowany. Dr Jeffrey John, duchowny homoseksualista, który został zeszłego lata mianowany biskupem Reading, wycofał się przed ceremonią wyświęcenia.

Komisja Lambeth, która po raz pierwszy zebrała się w lutym tego roku w sprawie kontrowersji związanych z kwestią homoseksualnych związków i ordynacji homoseksualistów, nie wydawała do tej pory tak zdecydowanych oświadczeń. Przeciwnie - po pierwszym spotkaniu wyraziła żal z powodu "akcji niektórych kościołów należących do Wspólnoty Anglilkańskiej które zadeklarowały rozluźnienie relacji z kościołem episkopalnym USA i diecezją New Westminster w Kanadzie." Komisja wyraziła też smutek z powodu "ostrego języka używanego podczas debaty  w  związku z oskarżeniami o jawny homoseksualizm wśród księży i tolerowanie jednopłciowych związków".

Ostatnie spotkanie Komisji Lambeth miało miejsce w Ameryce w zeszłym tygodniu. Członkowie zespołu planują opublikowanie w październiku ostatecznego raportu. Wielu anglikanów uważa, że od wniosków w nim postawonych zależy przyszłość ich kościoła.

Radykalne oświadczenie arcybiskupa Gomeza może więc okazac się zwrotem w anglikańskiej "wojnie domowej" toczącej się od ponad roku wokół tej kwestii.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040623140033530