Płód to nie człowiek - uznali sędziowie w Strasburgu

czw, 8 lip 2004, 17:16:38

Autor: Joanna Gacka

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ogłosił, że płód nie może być uznawany za osobę prawną, a  nieumyślne usunięcie ciąży nie jest morderstwem. Taki jest werdykt w sprawie Wietnamki Thi-Nho Vo, która wskutek błędu lekarskiego straciła sześciomiesięczną ciążę w jednym z francuskich szpitali.

Trybunał stosunkiem głosów 14:3 uznał, że nie nastąpiło pogwałcenie przez Francję artykułu 2 (prawo do życia) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

13 lat temu pani Thi-Nho Vo, Francuzka pochodzenia wietnamskiego, straciła ciążę gdy w 1991 roku zgłosiła się na badania okresowe do szpitala w Lyonie. Ginekolog wziął ją za inną kobietę której miał usunąć spiralę. Nie mógł się z nią porozumieć, gdyż bardzo słabo mówiła po francusku. Zabieg doprowadził do przerwania worka owodniowego i w rezultacie do aborcji.

Thi-Nho Vo oskarżyła ginekologa o nieumyślne zabójstwo. Sądy we Francji najpierw go uniewinniły, a w drugiej instancji został skazany na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu i grzywnę. W 1999 r. nastąpiła kasacja wyroku. Sędziowie uznali, że płód to nie człowiek i nie może być chroniony przez prawo. Adwokat, poszkodowanej w skardze do Trybunału Praw Człowieka powołał się na art. 2 Europejskiej Konwencji o prawie do życia. Trybunał przyznał jednak rację francuskim sędziom.

Decyzja europejskiego Trybunału może stać się precedensem, który otworzy furtkę do wykonywania aborcji w tych krajach UE gdzie ten zabieg jest zabroniony, mimo że Trybunał pozostawił decyzję w tej sprawie poszczególnym państwom, nie zmienił więc prawnego status quo.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040708171638241