Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Sześćdziesiąta rocznica śmierci ojca Sergiusza Bułgakowa

W dniu 12 lipca 1944 zmarł ojciec Sergiusz Bułgakow, wybitny prawosławny duszpasterz i teolog.

Urodził się w dniu 28 lipca 1871 roku w Liwnach w rodzinie duchownego prawosławnego - Mikołaja Bułgakowa. Wychował się w bardzo pobożnej rodzinie, której członkowie od czasów Iwana Groźnego byli duchownymi. Jak wielu młodych ludzi, po wstąpieniu do seminarium duchownego w Orle przeżył poważny kryzys w religijny. Porzucił wtedy seminarium i rozpoczął edukację w liceum w Jelecu. Ukończył wydział prawa Uniwersytetu w Moskwie, gdzie obronił rozprawę magisterską i doktorską, w których zajmował się ekonomią polityczną.

W roku 1905 nastąpiło jego nawrócenie. W pustelni Zosima koło Moskwy ojciec Sergiusz przyjął sakramenty pokuty i komunii, natomiast w roku 1918 przyjął święcenia kapłańskie. W latach rewolucji bolszewickiej ojciec Sergiusz udał się na Krym, gdzie na uniwersytecie w Symferopolu objął katedrę teologii i ekonomii politycznej. Funkcje te pełnił do 1921r. kiedy z powodu tego, że był duchownym, został zwolniony z uniwersytetu.

W roku 1925 ojciec Sergiusz zamieszkał w Paryżu, gdzie rozpoczął pracę duszpasterską wśród rosyjskich emigrantów. Z jego posługi korzystała m. in. kanonizowana w tym roku w Paryżu - Matka Maria Skopcowa. Nade wszystko o. Sergiusz Bułgakow dał się poznać jako wybitny i oryginalny teolog. Od początku swojego pobytu w Paryżu, ojciec Sergiusz wykładał w znajdującym się tam Instytucie Świętego Sergiusza teologię dogmatyczną, a od roku 1931 stał się jego rektorem.

Ojciec Sergiusz Bułgakow rozwinął oryginalną koncepcję teologiczną określaną mianem: "sofiologii". Można sprowadzić ją do kilku stwierdzeń: Upadek świata oznacza, że jego Dusza, będąca odpowiednikiem Sofii Boskiej, idealnego obrazu świata odpada od Boga. Cała historia zbawienia jest powracaniem duszy świata do swego stanu pierwotnego. Mroczne aspekty życia rozświetla pełen radości kosmizm, w którym przemieniony Chrystus ofiaruje światu zbawienie.

Ojciec Sergiusz Bułgakow pod koniec życia cierpiał na nowotwór gardła, przeszedł dwie skomplikowane operacje, a związane z tym doświadczenia mistyczne opisał w swojej autobiografii. Zmarł w dniu 12 lipca 1944 r. w Paryżu. Według świadectwa osób obecnych przy śmierci ojca Sergiusza, jego twarz zajaśniała niezwykłym blaskiem.

na podstawie: biografii zamieszczonej we wstępie do polskiego wydania książki ojca Sergiusza Bułgakowa - Prawosławie - Białystok - Warszawa 1992.

W serwisie Cerkiew.pl zamieszczono obszerny rys biograficzny ojca Sergiusza Bułgakowa autorstwa rektora Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie - ks. doktora Jerzego Tofiluka

Cerkiew.pl

Zobacz też: Zbawienie szatanaOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040714130045268

No trackback comments for this entry.
Sześćdziesiąta rocznica śmierci ojca Sergiusza Bułgakowa | 0 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń