USA: Senat odrzuca zakaz małżeństw homoseksualnych

czw, 15 lip 2004, 09:38:35

Autor: Monika A. Kowalczyk

Amerykański Senat odrzucił poprawkę do konstytucji uniemożliwiającą zawieranie małżeństw osobom jednakowej płci. W tekście poprawki nie było zakazu, lecz zapis, iż małżeństwo jest związkiem między mężczyzną a kobietą". Druga wersja poprawki zakazywała także tzw. związków cywilnych pomiędzy osobami jednej płci.

Przeciwko wprowadzeniu poprawki głosowało 50 senatorów, za - 48. Dwóch, w tym John Kerry, wstrzymało się og głosu. Pośród zwycięskich Demokratów znalazło się 6 senatorów z ramienia Partii Republikańskiej, zaś obok 45 Republikanów zmianę w konstytucji poparło także 3 Demokratów.
Senatorowie wypowiedzieli się nie tylko przeciw poprawce, głosowali również za zakończeniem debaty. Do jednak zabrakło głosów (potrzeba ich było 60).

Większość Demokratów, w tym senator John Kerry, kandydat tej partii na stanowisko prezydenta, nie deklaruje poparcia dla związków homoseksualnych. Rick Santorum, jeden z senatorów, którzy odrzucili poprawkę, powiedział dla "Associated Press": "Jestem gotów bronić teży, że w kraju powinna istnieć równowaga, ponieważ i małżeństwa jej wymagają. Stawanie w obronie tradycyjnego kształtu małżeństwa byłoby naruszeniem tej równowagi".
Ponadto Demokraci twierdzą, że zakaz zawierania małżeństw homoseksualnych nie leży w gestii prawa federalnego, decydować powinny o tym poszczególne stany.

Prezydent Bush nalegał , by w większości republikański Kongres poparł poprawkę i w ten sposób wstrzymał sędziów, których wyroki podważały wizerunek Kongresu jako trwałej i poważnej instytucji.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040715093835643