Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Znikają amerykańscy protestanci

Najprawdopodobniej już niedługo protestanci nie będą stanowili większości w Stanach Zjednoczonych. Podczas badania, przeprowadzonego w 2002 roku 52 procent Amerykanów określiło się jako przynależacy do jednego z protestanckich kościołów - to o 11 procent mniej niż w roku 1993, gdy badanie było prowadzone po raz ostatni.

Badanie przeprowadzone przez National Opinion Research Center z Uniwersytetu w Chicago wskazało także, że w tym samym okresie z 9 do 14 procent wzrosła liczba osób, które twierdzą iż nie przynależą do żadnej religii. Wielu z tych respondentów to ex- protestanci.

- Ameryka coraz mniej jest "krajem białych protestantów" - mówi Tom Smith, szef Generalnego Instytutu Badań Społecznych - już niedługo nasze większość naszego społeczeństwa na pewno nie będzie protestancka.

Jednym z powodów takich zmian jest rosnąca liczba młodych ludzi, którzy nie utożsamiają się z żadną konkretną denominacją, którzy w badaniu wskazali na odpowiedź "chrześcijanin" a nie którykolwiek z protestanckich kościołów. Coraz więcej jest też w USA nie-protestanckich imigrantów.

To samo badanie wykazało stabilność jeżeli chodzi o odsetek rzymskich katolików. Podobnie jak 9 lat temu wynosi on 25 procent. Podobnie jest z wyznawcami judaizmu, stanowiącymi niecałe 2 procent amerykańskiej społeczności. Z 3 do 7 proc. zwiększyła się za to liczba osób deklarujących przynależność do kościołów wschodnich, wyznawców islamu lub religii Wschodu.Opcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20040720202306260

No trackback comments for this entry.
Znikają amerykańscy protestanci | 1 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Znikają (?) amerykańscy protestanci
montsegur śro, 21 lip 2004, 13:12:29

Przypuszczam, ze to dosc normalny rozwoj wypadkow. Kosciol katolicki jest jeden, kosciolow protestanckich jest mnostwo. I czlonkowie tych kosciolow coraz mniej widza miedzy nimi roznic. Totez deklaracja typu "jestem chrzescijaninem" jest jak najbardziej naturalna. Ja tez coraz czesciej sie tak deklaruje, a nie jestem czlonkiem zadnego kosciola protestanckiego, lecz katolickiego wlasnie. Nazywam siebie tez katolikiem, bo uwazam cale chrzescijanstwo za kosciol powszechny (czyli katolicki wlasnie). Jedynie wtedy, gdy chodzi mi o poinformowanie rozmowcy o denominacji, do ktorej naleze, dodaje, ze "formalnie jestem w kosciele katolickim", jesli natomiast rozmawiamy o interpretacji tresci religijnych, dodaje, ze jestem gnostykiem (zeby rozmowca nie byl pozniej zaskoczony moimi pogladami).

Fakt, ze coraz wiecej osob nie utozsamia sie (formalnie) z jakakolwiek religia, to wynik slabnacej sily przyciagania poszczegolnych kosciolow. Nastepuje rowniez zjawisko przechodzenia na inna religie, np. wsrod scjentologow 26% stanowia protestanci, a 24% katolicy (wedlug danych scjentologicznych).

Cheers!!!

 

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń