Kapłaństwo nie dla gejów

śro, 21 lip 2004, 17:35:42

Autor: Stanisław Pełka

Biskup John M. D'Arcy powiedział, że kościół powinien ulepszyć metody sprawdzania kandydatów do seminariów, wykluczając między innymi osoby o skłonnościach homoseksualnych. - Musimy bardzo uważać, kogo przyjmujemy do seminariów i kogo wyświęcamy na księży - powiedział biskup w swojej rodzinnej parafii Ofiarowania NMP w Brigton na terenie archidiecezji bostońskiej - przyszedł czas by wybierać tylko najlepszych, nie zważając jedynie na liczby.

Biskup diecezji Fort Wayne-South Bend w Indianie, który już w 1978 roku protestował przeciwko dopuszczaniu do posługi księży oskarżonych o molestowanie seksualne, powiedział między innymi że Kościół w szczególny sposób powinien poszukiwać mężczyzn, którzy będą mogli być szanowani przez dzieci.  - Tacy księża mogliby być dobrymi mężami i ojcami - powiedział bp. D'Arcy, wyjaśniając że oznacza to iż kapłanami mogą zostać jedynie heteroseksualni mężczyźni. Podkreślił przy tym, że kapłan musi zachować celibat.

- Wprowadzenie geja do seminarium, w ściśle męskie środowisko przebywające stale ze sobą jest krzywdzące również z tego względu, że wydaje się potencjalnie atrakcyjne. Nie umieszczamy przecież heteroseksualnych kleryków w towarzystwie atrakcyjnych kobiet. A przyjmując do seminarium homoseksualistę stwarzamy mu pokusę poprzez towarzystwo atrakcyjnych mężczyzn. To krzywdzące dla niego, dla jego towarzyszy i dla całego kościoła.

Biskup wskazał iż jeśli kościół będzie przyjmował do seminariów tylko takich kandydatów, którzy mają właściwy stosunek do swojej posługi, później oni przyciągną innych mężczyzn tego samego pokroju.

- Jeśli wyświęcamy księży zmagających się z różnego typu patologiami i trudnościami, oni będą przyciągać do kapłaństwa podobnych sobie. Módlmy się nie tylko o księży ale o dobrych księży - mówił bp. D'Arcy.

Ksiądz  Christopher J. Coyne, rzecznik archidiecezji bostońskiej przypomniał że Kościół w dalszym ciągu nie podjął decyzji o zakazie przyjmowania homoseksualistów do seminariów, mimo dyskusji toczących się od pewnego czasu na ten temat.

- Głównym problemem jest kwestia zachowywania celibatu, bez względu na orientację - powiedział ks. Coyne, dodając że poglądy biskupa D'Arcy "nie muszą być podzielane przez wszystkich". Dodał też iż stosowane w archidiecezji bostońskiej metody rekrutacji kandydatów do seminarium są zadowalające. Powiedział, że ostatecznie przyjmowanych jest 20 procent ze zgłaszających się mężczyzn.

- To skrzywione i ograniczone myślenie - skomentował kazanie biskupa Chuck Colbert, pisarz i jeden z katolickich aktywistów gejowskich - heteroseksualni mężczyźni często bywają otoczeni przez piękne kobiety a przecież nie grzeszą. Poza tym homoseksualizm i pedofilia nie mają związku, najlepiej wiedzą o tym parafianie mający u siebie księży gejów - dodał Colbert.

Biskup D' Arcy napisał kilka listów mówiących o kościelnej nieudolności w sprawie usunięcia ze służby księży gejów. Już w 1984 roku ostrzegał między innymi  kardynała Bernard F. Law w sprawie ks. Johna J. Geoghana, pisząc o jego "historii homoseksualnych związków z młodymi chlopcami".

Geoghan, który w ubiegłym roku został zabity przez współwięźniów, był oskarżony o molestowanie 150 dzieci, w większości chłopców i był jednym z głównych "bohaterów" seksualnej afery, która wstrząsnęła amerykańskim Kościołem. Ostatecznie udowodniono mu molestowanie 10-letniego chłopca i skazano na 9 do 10 lat więzienia.

D'Arcy był wówczas biskupem pomocniczym w archidiecezji bostońskiej. Krótko po napisaniu listów o Geoghanie został przeniesiony do Indiany.  W ostatnią niedzielę przybył do Brighton, by wesprzeć jej członków w ich proteście przeciwko planowanemu zamknięciu parafii Ofiarowania NMP, które jest planowane jako część programu oszczędnościowego wprowadzonego przez archidiecezję.

(Boston Globe)

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040721173542675