Chrześcijanie przekupuja buddystów?

czw, 22 lip 2004, 16:59:57

Autor: Katarzyna Walat

W Sri Lance od grudnia ubiegłego roku nie ustaje kampania przeciwko chrześcijanom. Teraz mnisi buddyjscy złożyli wniosek w parlamencie o zdelegalizowanie wszelkich prób nawracania na wiarę chrześcijańską. Twierdzą, że to “nieetyczne”.

Od ubiegłego roku kościoły chrześcijańskie w Sri Lance są atakowane, a pastorzy wielokrotnie byli zastraszani pogróżkami. Jeszcze intensywniejsza nagonka zaczęła się po śmierci Gangodavili Somy- kontrowersyjnego mnicha buddyjskiego, który umarł na zawał podczas podróży do Rosji. Powszechnie uzano, że padł ofiarą chrzescijańskiego spisku.

“Chrześcijańscy misjonarze uprawiają prozelityzm za pomoca pieniędzy, paczek żywnościowych i innych podarunków. Pozyskują w ten sposób wiernych, zwłaszcza wśród biedoty”- to zdanie Partii Dziedzictwa Naturalnego, która zrzesza mnichów buddyjskich i ma w parlamencie 9 posłów. Zakaz “wymuszonej” konwersji na wiarę chrześcijańską jako “działalności nieetycznej” to pomysł deputowanego partii buddyjskiej Omalpe’a Sobitha. Zgłosił on nawet projekt ustawy dotyczącej tej sprawy. Podobna inicjatywę miał również mniejszościowy rząd Chandriki Kumanatungi. Pani prezydent złożyła obietnicę przeciwstawienia się chrześcijańskiemu prozelityzmowi w kampanii przed kwietniowymi wyborami parlamentarnymi.

70 proc. mieszkańców Sri Lanki wyznaje buddyzm, a 15 proc. hinduizm. Liczbę chrześcijan szacuje się na 7,5 proc.

Projekt partii Dziedzictwa Naturalnego został potraktowany jako propozycja konkurencyjna do planowanej inicjatywy rządowej i upłynęłoby wiele czasu, zanim zostałaby rozpatrzona. Buddyści zamierzają jednakże zwrócić się o poparcie do opozycji, aby uchwalić ustawę. Czy im się to uda? To się okaże.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/20040722145957130