Kanada: pierwszy rozwód lesbijek

pią, 23 lip 2004, 17:40:00

Autor: Monika A. Kowalczyk

Jedno z pierwszych małżeństw jednopłciowych zawartych w Ontario, stara się właśnie o rozwód. Dwie kobiety, ukrywające się pod inicjałami M.M. i J.H., pobrały się 18 czerwca 2003 roku w tydzień po tym, jak w ich prowincji zalegalizowano związki homoseksualne. Para, która żyła ze sobą od 5 lat, weszła w stan separacji 5 dni po ślubie. Jednakże kanadyjskie prawo rozwodowe nie dotyczy związków gejów i lesbijek.

Trzy kanadyjskie prowincje oraz Jukon zalegalizowały związki homoseksualne na swoim terenie, jednak żadna nie wprowadziła poprawki do prawa rozwodowego. Akt rozwodowy wciąż dotyczy tylko "mężczyzny i kobiety, którzy weszli w związek małżeński".

Sprawa rozwodowa M.M. i J.H. została utajniona. Na rozstrzygnięcie poczeka do września.

Prawnicy rządu federalnego wystosowali prośbę do sądu o odroczenie tej sprawy do czasu gdy Kanadyjski Sąd Najwyższy zalegalizuje związki homoseksualne w całym kraju.

Większość Kanadyjczyków popiera legalizację związków homoseksualnych.  Coraz bliższy ich zalegalizowania jest także kanadyjski kościół anglikański, który podczas krajowego Synodu Generalnego potwierdził "integralność i świętosć" jednopłciowych związków, jednak nie wprowadzil jeszcze ceremonii blogoslawienstwa par gejów i lesbijek i odkładając decyzję o tym co najmniej do 2007 roku.

Komentarze (0)


Kosciol.pl
http://www.kosciol.pl/article.php/2004072317400383